treść strony

Astronomiczna podróż z DiscoverEU

Zwiedzanie Europy połączone z wymianą doświadczeń i zbieraniem naukowych inspiracji – inicjatywa DiscoverEU Inclusion umożliwia to także osobom z mniejszymi szansami: indywidualnie i w grupie!

  • W Pradze uczestnicy wyjazdu zobaczyli zegar astronomiczny, znajdujący się na rynku

    fot. Sven Hansche

W ciągu czternastu dni podróży pokonali 3252 kilometry, skorzystali z 15 pociągów i odwiedzili cztery kraje – tak można w skrócie podsumować przygodę, w której wzięła udział jedna z grup uczestniczących w projekcie „Astrotrip – śladami Mikołaja Kopernika”, zorganizowanym przez krakowską Fundację Antares. Dzięki „Działaniu na rzecz włączenia DiscoverEU” [patrz: niżej] grono osiemnastoletnich pasjonatów astronomii odbyło latem 2024 roku podróż po Europie. 

– Nasza fundacja od lat popularyzuje wiedzę astronomiczną. Do programu DiscoverEU zgłosiliśmy się w 2023 roku, ogłoszonym przez Senat Rokiem Kopernika. Ta symboliczna okazja zainspirowała nas, by poświęcić projekt temu wybitnemu polskiemu astronomowi – opowiada Agnieszka Mirocha, wiceprezeska Fundacji Antares i koordynatorka projektu „Astrotrip”.

Uczestnikami „Astrotripa” były osoby z mniejszymi szansami. – Podzieliliśmy ich na cztery pięcioosobowe grupy, każdej z nich towarzyszyło po dwóch liderów, studentów astronomii – kontynuuje koordynatorka. – Za główny cel obraliśmy Włochy, gdzie Kopernik spędził studenckie lata. Chcieliśmy jednak, by to uczestnicy, przy wsparciu liderów, decydowali o trasie, miejscach i noclegach.

Przygotowania do wyprawy trwały około trzech miesięcy. – Przed wyruszeniem z Polski mieliśmy już gotowy program zwiedzania, choć formuła projektu pozwalała też na pewną dozę spontaniczności – mówi Jakub Tokarek, lider jednej z grup, na co dzień doktorant w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Dzięki temu udało nam się również trochę wypocząć i skorzystać z uroków wakacji – dodaje.

Pod niebem Europy
Młodzi odkrywali ślady wielkiego Polaka i miejsca związane z astronomią. W Pradze udało im się znaleźć zegar astronomiczny, lokalny południk i dom Jana Keplera. W wiedeńskim obserwatorium zobaczyli jedno z pierwszych wydań „O obrotach sfer niebieskich”. W Monachium zwiedzili Europejskie Obserwatorium Południowe, a w Mediolanie – Muzeum Nauki i Technologii. W Ferrarze, w której Kopernik doktoryzował się z prawa kanonicznego, udało się im odszukać tablicę upamiętniającą to wydarzenie, przejść ulicą nazwaną jego imieniem, a nawet zjeść w restauracji, w której bywał. Zawitali też do Padwy i Bolonii, by odwiedzić uniwersytety, na które ponad 500 lat temu uczęszczał. – Bolonia tak mi się spodobała, że zaczęłam nawet rozważać tam studia – śmieje się Karolina Cupiał, uczestniczka, która po „Astrotripie” zdecydowała się zdawać na astronomię.

– Taka podróż to świetna nauka planowania i podróżowania na własną rękę. Bez programu DiscoverEU nie miałabym takich możliwości – mówi Karolina. Udział w edukacyjnej podróży dodał jej na tyle odwagi, że w kolejnej edycji projektu zdecydowała się wcielić w rolę liderki. 

„Astrotrip” okazał się na tyle dużym sukcesem, że organizatorzy postanowili kontynuować przygodę z programem. Już wkrótce wyruszają na następną wyprawę, tym razem śladami Jana Keplera.

Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU
To inicjatywa realizowana w ramach programu DiscoverEU, która daje osobom z mniejszymi szansami w wieku 18–21 lat możliwość krótkoterminowej 
(1–30 dni) podróży koleją po Europie (pojedynczo lub w grupie do pięciu osób plus lider/opiekun). Oprócz pokrycia kosztów transportu, zakwaterowania oraz kieszonkowego uczestnik otrzymuje wsparcie na każdym etapie podróży. Najbliższy termin naboru wniosków: 1 października 2025 r. Więcej szczegółów na: erasmusplus.org.pl