Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 15.07.2025 r.
Polska prezydencja w Radzie UE była okazją do zaprezentowania przez FRSE Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Rozmawiano o nich podczas Spotkania Dyrektorów Generalnych ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego, zorganizowanego w maju w Katowicach
Wśród gości spotkania było ok. 90 delegatów z państw członkowskich oraz ekspertów i decydentów – w tym sekretarz stanu w MEN Henryk Kiepura. Merytoryczne i organizacyjne wsparcie zapewniła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Tematyka spotkania związana była z priorytetem prezydencji w zakresie kształcenia zawodowego i dotyczyła wdrażania koncepcji centrów doskonałości zawodowej poprzez tworzenie sieci Branżowych Centrów Umiejętności. Celem tej inicjatywy, finansowanej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki poprzez zapewnienie przestrzeni do współpracy biznesu ze szkolnictwem zawodowym na wszystkich poziomach.
Podczas sesji plenarnej Alina Prochasek, członkini zarządu FRSE, przedstawiła polski model koordynacji polityki uczenia się przez całe życie oraz znaczenie BCU jako instrumentu wspierającego rozwój kompetencji przyszłości. W wystąpieniach ministerialnych podkreślano, że BCU to nie tylko centra kształcenia – to realne miejsca współpracy edukacji z rynkiem pracy oraz przemysłem. Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach tematycznych poświęconych innowacjom, rozwojowi kompetencji i roli edukacji zawodowej w europejskich ekosystemach umiejętności oraz w wizytach studyjnych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły placówki BCU w Turzy Śląskiej (florystyka), Sosnowcu (moda) oraz Katowicach (porty i terminale lotnicze).
Wydarzenie zakończyło się wspólnym zobowiązaniem do dalszego rozwoju centrów doskonałości zawodowej oraz promocji synergii między edukacją, biznesem i polityką publiczną.
O uruchamianiu BCU w Polsce czytaj TUTAJ
Więcej szczegółów na stronie: www.frse.org.pl/kpo-bcu