treść strony

Bursztynowe miasto

W Gdańsku można zobaczyć największą bryłę bursztynu na świecie, obejrzeć spektakl w jedynym na naszym globie teatrze z otwieranym dachem i wysłuchać koncertu organowego w najdłuższym polskim kościele.

 • Muzeum Bursztynu

  fot. Muzeum Bursztynu

 • Muzeum Bursztynu

  fot. Muzeum Bursztynu

 • Muzeum Bursztynu

  fot. Muzeum Bursztynu

 • Bazylika Mariacka

  fot. Shutterstock

 • Bazylika Mariacka

  fot. Shutterstock

 • Archikatedra Oliwska

 • Archikatedra Oliwska

  fot. Shutterstock

 • Archikatedra Oliwska

  fot. Shutterstock

 • Europejskie Centrum Solidarności

  fot. Shutterstock

 • Europejskie Centrum Solidarności

 • Gdański Teatr Szekspirowski

  fot. Dawid Linkowski

 • Gdański Teatr Szekspirowski

  fot. Dawid Linkowski

 • Hevelianum

  fot. Shutterstock

 • Góra Gradowa

1. MUZEUM BURSZTYNU skrywa prawdziwe skarby – od bryłek pochodzących sprzed 40 mln lat z zatopionym pająkiem ptasznikiem, gekonem czy Jaszczurką Gierłowską, przez bursztynową gitarę, aż po największą na świecie bryłę bursztynu, ważącą ponad 64 kg i odnotowaną w Księdze rekordów Guinnessa. Wśród eksponatów znajdują się również bursztynowe szachy z ok. 1700 r. i kilkukilogramowe kufle do piwa oraz zrekonstruowane fragmenty Bursztynowej Komnaty, której twórcy pochodzili przecież z Gdańska.

2. BAZYLIKA MARIACKA, zwana koroną Gdańska, góruje nad większością budynków i jest największą w Europie gotycką świątynią wybudowaną z cegły. W jej wnętrzach znajdują się dzieła sztuki o ogromnych rozmiarach, m.in. 14-metrowy zegar astronomiczny, który najlepiej oglądać podczas tzw. teatru figur, a także Grupa Ukrzyżowania z ośmiometrowym krzyżem oraz kilkumetrowymi postaciami Jezusa, Maryi i Jana Ewangelisty. Wrażenie robi też kolosalny ołtarz główny i prawie trzymetrowa Tablica Dekalogu. Na sklepieniu pojawia się coraz więcej gwiazd, fundowanych przez firmy i osoby prywatne, wspomagające remont obiektu. Odwiedzając świątynię, chodzimy po płytach nagrobnych, pod którymi spoczywa kilka tysięcy osób. Warto pokonać ponad 400 stopni, aby wspiąć się na wieżę, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.

3. ARCHIKATEDRA OLIWSKA to najdłuższy polski kościół – ma aż 107 metrów! Znajdują się w nim słynne organy oliwskie z niemal ośmioma tysiącami piszczałek, na których grane są 20-minutowe koncerty. Niektóre z organowych rzeźb są ruchome. Budowniczy tego niezwykłego instrumentu, Jan Wulff z Ornety, tworzył go przez 25 lat. W trakcie prac wstąpił do zakonu cystersów i przyjął święcenia kapłańskie.

4. EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI (ECS) to żywy pomnik historii. Budynek został wykonany z używanej do budowy statków stali corten, której kolor zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Przed gmachem ECS stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, a w środku znajdziemy stałą wystawę multimedialną poświęconą „Solidarności” i strajkowi z 1980 r. Warto wybrać się na spacer na tereny postoczniowe, np. szlakiem Stoczni Cesarskiej, oraz zobaczyć m.in. historyczną Bramę nr 2 i Salę BHP. Po drodze koniecznie zahaczmy o przestrzeń dla artystów WL4, do której zapraszają tajemnicze rzeźby Czesława Podleśnego.

5. GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI wyróżnia się na tle kamienic antracytową bryłą. Kolorystyka budynku została zaprojektowana na zasadzie kontrastu – ciemne wnętrza skrywają jasny, perłowy środek. To jedyny teatr szekspirowski w Polsce, a także jedyny na świecie obiekt teatralny z otwieranym dachem. Dzięki projektowi włoskiego architekta Renato Rizzi przy dobrej pogodzie można tu oglądać spektakle pod gołym niebem. Obiekt otrzymał patronat księcia Walii – Karola.

6. HEVELIANUM powstało na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej. To przestrzeń, w której odbywają się wystawy i warsztaty, a świat poznaje się wszystkimi zmysłami. Można tam np. zobaczyć, jak wygląda... miliard oraz sprawdzić, czy mamy idealne proporcje. Spacerując po ponad 20 ha zielonych terenów, otaczających Hevelianum, mijamy zabytkowe XIX-wieczne fortyfikacje. Koniecznie trzeba też wejść na szczyt Góry Gradowej i stanąć u podnóży Krzyża Milenijnego, skąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Gdańsk.

GDAŃSKIE ATRAKCJE POLECA PRZEWODNICZKA Anna Kotuła – certyfikowana przewodniczka oprowadzająca po Gdańsku zagranicznych turystów, w tym również studentów Erasmusa. Jest absolwentką pięciu kierunków studiów: International Business and Management, kulturoznawstwa, filologii hiszpańskiej, psychologii biznesu oraz gedanistyki. Mówi w sześciu językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, niderlandzkim, japońskim i rosyjskim.

ZAGRANICZNI STUDENCI O GDAŃSKU
Victoria Donciu z Mołdawii (studentka prawa i administracji publicznej na Uniwersytecie Gdańskim): Niezależnie skąd pochodzisz, w Gdańsku czujesz się jak w domu. Kocham wszystko w tym mieście: lasy, zachody słońca, wspaniałą architekturę, muzea i kawiarnie. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie Bazylika Mariacka, gdzie każdy detal ma swoją historię.
Oğuzhan Birdal z Turcji (student politologii na Uniwersytecie Gdańskim): Z wielu polskich miast to właśnie Gdańsk najbardziej mnie oczarował. Zawsze będę pamiętał spacery wzdłuż Motławy i niezwykłe zachody słońca. Podświetlone nocą zabytkowe budynki tworzą niesamowitą atmosferę. To miasto polecam każdemu!

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2022: