treść strony

Chcę dążyć do perfekcji

Gotowaniem interesuje się od dzieciństwa, a w Gdańsku na EuroSkills 2023 wywalczył medal doskonałości w tej dziedzinie. Jeszcze przed zawodami Janusz Perucki opowiedział nam m.in. o specyfice konkurencji, największych wyzwaniach jej towarzyszących oraz samodoskonaleniu się.

 • Janusz Perucki wywalczył medal doskonałości w kategorii gotowanie

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Jego zainteresowanie gotowaniem trwa od dzieciństwa

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Najbardziej lubi eksperymentować ze smakami i różnymi kombinacjami

  fot. Paulina Latek-Przybylska/FRSE

 • – Każdy element mojej pracy jest tak samo ważny: smak, estetyka, czystość pracy oraz technika wykonywanych zadań – zauważa

  fot. Paulina Latek-Przybylska/FRSE

 • – Wielu rzeczy można się nauczyć, ale aby odnieść sukces, trzeba mieć silny charakter – mówi

  fot. Paulina Latek-Przybylska/FRSE

Ma 20 lat, uczy się w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Mieszka w Międzyzdrojach.

Dlaczego wybrałeś zawód kucharza?
Moje zainteresowanie gotowaniem trwa właściwie od dzieciństwa. Ciekawiło mnie to, towarzyszyłem często w kuchni tacie i babci. Po ukończeniu gimnazjum postanowiłem, że chcę się kształcić w tym kierunku. W sezonie wakacyjnym zacząłem pracować u kolegi, który miał własną restaurację. Było trudno, ale to była przygoda, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że to jest to, czym chcę się zajmować.

Co najbardziej lubisz w gotowaniu? Co cię najbardziej pociąga?
Najbardziej lubię eksperymentować ze smakami i różnymi kombinacjami. Uważam, że gotowanie to dobra zabawa. Fascynujące jest odkrywanie nowych smaków i kreatywne eksperymentowanie.

Na czym polega twoja dyscyplina?
Na zrealizowaniu kilku zadań w jak najkrótszym czasie i zorganizowaniu wszystkiego, aby danie było wykonane perfekcyjnie. Każdy element mojej pracy jest tak samo ważny: smak, estetyka, czystość pracy oraz technika wykonywanych zadań.

Jakie są największe trudności w tej konkurencji?
Precyzja, zarządzanie czasem i radzenie sobie ze stresem. W przypadku awarii lub błędu nie ma czasu na powtórkę, dlatego wszystko musi być robione od razu bezbłędnie.

Jakie umiejętności są najważniejsze w zawodzie, który wykonujesz?
Przede wszystkim cierpliwość. Trzeba też być bardzo opanowanym. Ważne są również ambicja i wytrwałość. Wielu rzeczy można się nauczyć, ale aby odnieść sukces, trzeba mieć silny charakter.

Przygotowania do EuroSkills 2023 to tylko żmudny trening?
Nie. Miałem okazję odbyć staż w hotelu Copernicus w Krakowie. Uczestniczyłem też w otwarciu Fine Spot – miejsca spotkań, dyskusji i zakupów, stworzonego przez firmę zaopatrującą gastronomię, co było fantastyczną przygodą. Gościliśmy również reprezentację Szwajcarii i mieliśmy przyjemność wspólnie gotować z ich zawodniczką.

Co wspólnie ugotowaliście?
Przygotowaliśmy cztery różne potrawy. Zaczęliśmy od sałatki z gruszką i kiszoną kapustą, następnie były pstrągi. Drugie danie to był burak pieczony z jajkiem gotowanym w 63 stopniach, podane z pianą z sosu bergland, twarogiem z olejem orzechowym i karmelizowanym orzechem. Kolejną potrawą był kurczak, przygotowany przez nas w różnych technikach pieczenia i prażenia. Do tego podawaliśmy pierogi z kruchego ciasta z truflą i ziemniakiem z sosem na bazie redukcji z kaczki i kremem z cebuli.

Zauważyłeś postęp, jeśli chodzi o twoje umiejętności?
Widzę już różnicę między SkillsPoland w ubiegłym roku a tym, co i jak gotuję teraz. Zauważam poprawę w organizacji, tempie pracy i innych aspektach. Naprawdę bardzo się rozwinąłem.

Jakie cele sobie stawiasz?
Ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy mają wiedzę i chcą się nią dzielić. Chcę się rozwijać i stać się doskonałym kucharzem, perfekcjonistą. Moim najbliższym celem jest zdobycie przynajmniej medalu doskonałości i miejsca na podium na EuroSkills. Jeśli mi dobrze pójdzie, chciałbym wystartować na WorldSkills w Lyonie.

Rozmowy z wszystkimi zawodnikami reprezentacji można przeczytać w publikacji „Polska kadra EuroSkills Gdańsk 2023”.