treść strony

Masz Akredytację Erasmusa? Zawnioskuj o dotację – złóż wniosek KA121!

Zawnioskuj o dotację w sektorach Edukacja szkolna, Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz Edukacja dorosłych. Złóż wniosek KA121!

  • fot. Shutterstock

Najbliższy termin składania wniosków o dofinansowanie dla instytucji akredytowanych to 23.02.2022 r.

Link do formularzy wniosków: Open Calls – School Education | Erasmus+ and European Solidarity Corps programmes (europa.eu)

Już ponad 1000 Akredytacji Erasmusa zostało przyznanych tylko w dwóch sektorach programu Erasmus+, tj. Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz Edukacja szkolna. Jest to bardzo dobry wynik w skali Europy, jednak należy pamiętać, że uzyskanie Akredytacji Erasmusa nie wiąże się z automatycznym przydzieleniem konkretnej kwoty dotacji dla instytucji akredytowanej. Aby pozyskać środki na realizację działań w obrębie przyznanej Akredytacji Erasmusa, należy złożyć wniosek o przyznanie dotacji w danym sektorze.

Warto z tej możliwości skorzystać, gdyż na cel związany z finansowaniem działań zaplanowanych w ramach Akredytacji Erasmusa przez polskich beneficjentów przeznaczono w tym roku kilkadziesiąt milionów euro!

Nabór jest otwarty dla wszystkich instytucji akredytowanych, tzn. zarówno dla tych, które uzyskały Akredytację Erasmusa w ramach zaproszenia do składania wniosków 2020 (nawet jeżeli wnioskowały już o budżet w roku 2021 i są w trakcie realizacji działań), jak i dla tych, które ją zdobyły w konkursie 2021.

Wniosek o budżet można złożyć tylko raz w każdej rundzie selekcyjnej.

Wnioskowanie o dotację na realizację działań w obrębie Akredytacji Erasmusa jest proste:

  • O dofinansowanie wnioskuje się na 15 miesięcy. Po 12 miesiącach możliwe jest natomiast wydłużenie okresu realizacji działań do 24 miesięcy (tzw. aktualizacja Planu Erasmusa), co nie tylko gwarantuje beneficjentom swobodę, lecz także zapewnia możliwość efektywnego wykorzystania budżetu poprzez np. realizację dodatkowych mobilności.
  • Wniosek o uzyskanie dofinansowania nie musi być składany co roku, jednak należy pamiętać, że wszystkich działań nie uda się zrealizować w ciągu jednego, ostatniego roku obowiązywania programu oraz że dwukrotne (dwa lata z rzędu) niezłożenie wniosku o dofinansowanie może spowodować odebranie Akredytacji.
  • Wniosek koncentruje się na potrzebach i planach organizacji wnioskującej – formularz zawiera deklarację dot. liczby i typu mobilności planowanych w ciągu 15 miesięcy. Nie zawiera konkretnej kwoty, o którą wnioskujemy.
  • W formularzu można zawnioskować o konkretną kwotę w kategorii „koszty nadzwyczajne / koszty włączenia”, w tym o przyznanie środków na przeprowadzenie testów na obecność COVID-19 dla uczestników zaplanowanych działań mobilnościowych.
  • Realizacja działań mobilnościowych odbywa się na podstawie umów finansowych – podpisywanych każdorazowo po złożeniu przez beneficjenta i zaakceptowaniu przez Narodową Agencję wniosku o dofinansowanie KA121.
  • Jeżeli instytucja posiada Akredytację Erasmusa w kilku sektorach i w każdym chce pozyskać dotację, musi złożyć oddzielny wniosek o udzielenie dotacji na realizację działań w obrębie Akredytacji w każdym z sektorów.

Kalkulowanie budżetu

Narodowa Agencja kalkuluje wysokość dotacji na podstawie złożonego wniosku KA121. Kalkulacje dokonywane są zgodnie z zasadami alokacji środków (i wyliczania dofinansowania dla danego konkursu), które wcześniej zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską, a następnie zostały opublikowane na stronie www.erasmusplus.org.pl. Zasady alokacji środków oraz wyliczania dofinansowania są odrębnymi dokumentami dla każdego z sektorów.

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Data rozpoczęcia projektu: 1 czerwca 2022 r. (nie ma tu możliwości wyboru innej).
  • Wniosek o dofinansowanie (KA121) nie podlega ocenie jakościowej. Do wniosku należy jednak dołączyć podpisane przez prawnego reprezentanta placówki posiadającej Akredytację Erasmusa oświadczenie (DoH), pełnomocnictwo (jeżeli reprezentant działa na podstawie pełnomocnictwa) oraz ewentualnie listę członków konsorcjum.
  • Nie ma konieczności dołączania do wniosku KA121 np. programów mobilności, listów intencyjnych od partnerów zagranicznych czy regulaminów rekrutacji.
  • Należy tak zaplanować liczbę działań, żeby była ona realna do przeprowadzenia na określonym etapie (zatem w ciągu 15 czy 24 miesięcy), który obejmuje przyznany budżet.

Zainteresował Cię ten tekst?
Więcej podobnych znajdziesz w najnowszym numerze Europy dla Aktywnych 4/2021.