treść strony

Miasto pełne osobliwości? Lublin

Warto poddać się iluzji w lubelskiej archikatedrze i poszeptać w tamtejszej zakrystii, cofnąć się w czasie w miejscowym skansenie, odwiedzić „Ogród Biblijny”, a potem pospacerować po niezwykłym dachu, na którym znajdują się… ule.

  • Muzeum Narodowe

  • Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

  • Muzeum Wsi Lubelskiej

  • Państwowe Muzeum na Majdanku

  • Centrum Spotkania Kultur

1. MUZEUM NARODOWE
Siedziba muzeum nazywana jest zamkiem, gdyż od XIV do XVII wieku w tym miejscu znajdowała się warownia ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Od końca lat 20. XIX wieku do 1954 r. budowla wykorzystywana była jako więzienie, najpierw carskie, potem nazistowskie, a następnie komunistyczne. W 1957 r. otworzono tu muzeum, które w 2020 r. otrzymało miano narodowego. Najważniejszym budynkiem jest gotycka kaplica Trójcy Świętej z rusko-bizantyjskimi freskami z lat 1414-1418. Obok stoi najstarsza budowla w mieście – romańska wieża obronna z XIII w., tzw. donżon, z której można podziwiać panoramę Lublina. Zwiedzając muzeum, szczególną uwagę warto zwrócić na dzieło Jana Matejki „Unia lubelska”. Ogromną popularnością wśród zwiedzających cieszą się też wystawy czasowe – od września 2022 r. do 5 marca 2023 r. możemy oglądać ekspozycję „Magia starożytnego Egiptu”.

2. ARCHIKATEDRA PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA I ŚW. JANA EWANGELISTY
Do najpiękniejszych świątyń Lublina należy dawny kościół jezuicki, czyli obecna archikatedra. Była to jedna z pierwszych barokowych świątyń w Polsce. Józef Meyer, nadworny artysta króla Augusta III Sasa, ozdobił ją – podczas odbudowy po pożarze z 1752 r. – iluzjonistycznymi freskami. Malowidła sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Odwiedzając katedrę, warto wstąpić do akustycznej zakrystii, najlepiej ze znajomymi, by móc wziąć udział w pewnego rodzaju zabawie. Kiedy staniemy w dwóch przeciwległych kątach sali, odwróceni do siebie tyłem, możemy prowadzić – nawet szepcząc! – idealnie słyszalną rozmowę. To dzięki genialnej akustyce tego miejsca. Legenda głosi, że w ten sposób jezuici chcieli podsłuchiwać wiernych w trakcie spowiedzi.

3. OGRÓD BOTANICZNY UMCS
Piękny teren dawnego folwarku Sławin położony jest na lessowym wzgórzu przeciętym głębokimi wąwozami. Roślinność została podzielona na kilkanaście działów: flora rodzima, górska, śródziemnomorska, rośliny dalekie i tropikalne, użytkowe i ozdobne. Odrębną częścią jest arboretum z bogatą kolekcją drzew i krzewów. Można tu podziwiać ponad 250 gatunków róż oraz „Ogród Biblijny”. Warto także odwiedzić stojący tu Dworek Kościuszków, który należał do stryja Tadeusza Kościuszki.

4. MUZEUM WSI LUBELSKIEJ
Jedno z największych tego typu muzeów na świeżym powietrzu w Polsce. Na 27 ha można podziwiać zabudowę różnych wsi z terenu Lubelszczyzny. Są tu zarówno budynki wiejskie, jak i sektor dworski oraz miasteczkowy. Do najważniejszych obiektów należą: cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna i kościół z Matczyna. Spacerując po skansenie, możemy przenieść się w czasie do przełomu XIX i XX wieku oraz poczuć klimat miejsc, w których żyła obok siebie ludność katolicka, prawosławna i żydowska.

5. SZLAK PAMIĘCI ŻYDÓW LUBELSKICH
Szlak turystyczny o długości 2,5 km, wskazujący miejsca związane z żydowską społecznością tego miasta. Trasa obejmuje 13 przystanków, m.in.: żydowskie cmentarze, szpital, synagogę oraz założoną w 1930 r. Lubelską Szkołę Mędrców, która była wówczas największą uczelnią talmudyczną na świecie. Sposobem na upamiętnienie tragicznie zmarłych żydowskich mieszkańców Lublina jest Latarnia Pamięci przy ul. Podwale, jedna z niewielu ocalałych oryginalnych lamp ulicznych sprzed wojny. Jej światło nigdy nie gaśnie.

6. PAŃSTWOWE MUZEUM NA MAJDANKU
W latach 1941-1944 działał tu obóz koncentracyjny, który już w roku wyzwolenia przez Sowietów stał się muzeum. Zobaczymy tu komory gazowe, krematoria i baraki, w których żyli więźniowie. Znajduje się tu również mauzoleum z prochami zabitych.

7. CENTRUM SPOTKANIA KULTUR
Jeden z najnowocześniejszych budynków w mieście. Powstał w 2015 r. i od tej pory przyciąga artystów z całego świata. Na powierzchni ponad 23 tys. metrów kwadratowych znajdują się m.in.: sale koncertowe oraz operowa, baletowa, kinowa. Instytucja łączy kulturę z ekologią – na jej dachu zlokalizowane są tarasy widokowe oraz ogród z... pasiekami dla pszczół. Odbywa się tu też Scena w Budowie – Festiwal Scenografii i Kostiumów stworzony przez Leszka Mądzika. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.

ZAGRANICZNI STUDENCI O LUBLINIE:
Sean Magavu z Zimbabwe (student biologii medycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie): Lublin to świetne miejsce do studiowania! Często odwiedzam Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, w którym rozwijam się kulturalnie, oraz orliki, gdzie gram w piłkę nożną. Wszystkim polecam też wizytę w skansenie, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej, oraz we wspaniałym Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Vladyslava Aleksiychuk z Ukrainy (studentka ekonomii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie): Lublin to ciche miasto, co mi się bardzo podoba. Kocham tutejsze małe kawiarnie i często do nich chodzę, aby się pouczyć. Wieczorami zaś ogromną przyjemność sprawiają mi spacery po niezwykłym Starym Mieście z widokiem na wspaniały zamek.

LUBELSKIE ATRAKCJE POLECA
dr Dominik Maiński – historyk, historyk sztuki, podróżnik, certyfikowany przewodnik po Lublinie, pomysłodawca i organizator East est – Festiwalu Wschodnich Podróży.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2022: