treść strony

Mówią TAK ekologii

Kasia poszerza wiedzę o klimacie, Jędrzej szuka pomysłów na projekty, a Wiktoria chce poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Każde z nich mieszka w innym mieście, ale spotkali się w Gdyni podczas Laboratorium EKSperymentów

  • Uczestnicy warsztatów i szkoleń EKS mają w sobie dużo zapału do zmieniania świata

    fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Laboratorium EKSperymentów to szkolenie Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS) skierowane do młodych liderów społeczności lokalnych. Tematyka warsztatów jest różnorodna, ale zawsze wynika z potrzeby czasów. W dniach 23–26 kwietnia br. uczestnicy powiększali swą wiedzę na temat ekologii i zielonych projektów. 

Wspólną płaszczyzną wszystkich szkoleń jest potrzeba lokalnej zmiany. Laboratorium EKSperymentów łączy elementy planowania i realizacji projektów z wiedzą ekspercką. Szkolenie poprowadzili: trener znający specyfikę Europejskiego Korpusu Solidarności oraz ekspert z zakresu ekologii. W kwietniowych warsztatach udział wzięło 18 młodych osób, które chcą działać. Potrzebują jedynie planu i wiedzy, jak zarządzać projektem. – Przyjechali do nas ludzie nieprzypadkowi, którzy doskonale wiedzą, czego chcą. Niektórzy planowali dokształcić się w tematach zielonej energii, inni w zakresie zarządzania projektami czy radzenia sobie z konfliktami w zespołach. To bardzo świadome osoby, otwarte na konfrontowanie swoich pomysłów – mówi Jędrzej Szynkowski, trener szkoleń Europejskiego Korpusu Solidarności. 

Jaki hałas emituje wiatrak?
Czy wiesz, że zbudowanie, montaż i utylizacja turbiny wiatrowej wymagają nakładu energii, którego ekwiwalent zostanie wyprodukowany przez wiatrak w ciągu zaledwie sześciu miesięcy? A przecież turbina działa nawet 25 lat! Albo: czy wiesz, że nowoczesne wiatraki emitują zaledwie tyle hałasu co kosiarka do trawy, a jego natężenie w odległości 400 metrów spada do podobnej wartości, jaką emituje domowa lodówka? To odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości sceptyków, niemających największego zaufania do alternatywnych źródeł energii. A kontestatorów podczas warsztatów nie brakowało.

– Rozmawialiśmy z młodzieżą między innymi o hałasie i problemie utylizacji odpadów, związanym z odnawialnymi źródłami energii. Część osób powątpiewała w niektóre rozwiązania, co doceniam. Bo każdą informację należy sprawdzić u źródeł – mówi Krzysiek Pokorski, ekspert ds. zielonej energii, autor bloga Ekocentryk.pl. 

Wiatr, słońce i woda
Alternatywne źródła energii są odpowiedzią na zmieniający się świat. Większa świadomość potrzeby ochrony środowiska oraz możliwości pozyskiwania energii z innych niż tradycyjne źródeł zaprocentowały rozwojem zielonej branży energetycznej. Alternatywne, czyli jakie? Takie, które wykorzystują naturalne zasoby środowiska, aby zamienić je w prąd. Mowa tu przede wszystkim o energii wiatru, słońca i wody.

– W Polsce produkujemy energię elektryczną głównie z węgla, a idzie za tym duża emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego transformacja energetyczna jest nieunikniona i dotknie nas wszystkich – mieszkańców domów jednorodzinnych czy właścicieli firm. Trzeba społeczeństwo przygotować na tę zmianę poprzez edukację – dodaje Krzysiek Pokorski.

To nie tak, że zielona energia nie ma wad – wśród nich można wymienić m.in. wysokie koszty początkowe. Zalet jest jednak więcej. – Niska albo nawet zerowa emisyjność to jej główny walor. Możemy mieć energię, która nie emituje dwutlenku węgla. Ważna jest również odnawialność źródeł – wiatr, woda i słońce będą dostępne zawsze. A odpady? Są firmy, które opracowują metody utylizacji zużytych elementów wiatraków czy paneli słonecznych, ale zawsze daję przykład samochodu czy komputera – korzystamy z nich, a przecież w przyszłości również staną się odpadami. A panele słoneczne czy wiatraki, w przeciwieństwie do samochodów, wyprodukują energię – podsumowuje Krzysiek Pokorski.   

Robocik zasilany słońcem
Obok teorii na warsztatach była też oczywiście praktyka. 10 minut – tyle czasu zajęło młodym uczestnikom zbudowanie modelu auta napędzanego panelem słonecznym. A jaka była radość, gdy wszyscy wyszli sprawdzić, czy samochody wystawione na słońce pojadą przed siebie. Pojechały! Chwilę później z testów zrobiły się miniwyścigi. Młodzi mogli też zobaczyć, jak produkowany jest wodór w eksperymentalnych warunkach. Do wody destylowanej dodali energię słoneczną pochodzącą z panelu fotowoltaicznego. Z jej pomocą wodę rozdzielili na łatwopalny wodór i tlen – ten proces nazywamy elektrolizą. Gdy tlen i wodór łączyły się ponownie, powstała niskoemisyjna energia. 

Mental Health
Takich wydarzeń będzie więcej. Na czerwiec bieżącego roku zaplanowano szkolenie dla młodzieży, która chciałaby realizować projekty dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowia psychicznego. 
– Europejski Korpus Solidarności każdego roku organizuje szkolenia dla lokalnych liderów, jak realizować Projekty Solidarności. Zachęcamy młodych do działania na rzecz swoich społeczności i wprowadzania pozytywnych zmian w otoczeniu. Razem z EKS-em młodzi mogą zmieniać świat, bo zgodnie z naszym hasłem: „Razem możemy więcej” – podsumowuje Olga Kokot z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Więcej na: eks.org.pl