treść strony

Na ścieżkach historii – zwiedź Kraków!

Gdzie można zobaczyć noblowski medal Wisławy Szymborskiej, statuetkę Oscara Andrzeja Wajdy, rękopis Kopernika, najstarszy na świecie globus i największą kolekcję namiotów tureckich? Tylko w Krakowie!

 • Smok wawelski

  fot. Shutterstock

 • Sukiennice na Rynku Głównym

  fot. Shutterstock

 • Wzgórze Wawelskie

  fot. Shutterstock

 • Collegium Maius

  fot. Sutterstock

 • Kośćiół Mariacki

  fot. Shutterstock

 • Teatr im. Juliusza Słowackiego

  fot. Sutterstock

1. ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU
Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu: – Wzgórze wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim, będącym przez wieki siedzibą królów polskich, to jedno z najbardziej znaczących historycznie miejsc w Polsce. Dla Krakowa jest tym, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Co roku wzgórze odwiedza kilka milionów osób, a zamek – ponad 1,5 mln. W Skarbcu Koronnym i Zbrojowni prezentowane są najcenniejsze polskie pamiątki narodowe, natomiast w Komnatach Królewskich eksponowane są wspaniałe arrasy, malowidła włoskie i niderlandzkie, rzeźby, meble, zegary i ceramika, a także największa w Europie kolekcja namiotów tureckich. Zamek bywa też, zwłaszcza latem, miejscem licznych koncertów oraz przedstawień operowych i pokazów tańców dworskich, ale każda pora roku jest na Wawelu wypełniona licznymi atrakcjami.

2. COLLEGIUM MAIUS
Katarzyna Zięba, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego: – Collegium Maius to najstarsza zachowana siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum zostało oficjalnie powołane w 1947 r., a w 1964 otwarte dla publiczności. W skarbcu muzeum znajdują się m.in. obiekty związane z tradycją akademicką, np. insygnia władzy rektorskiej. Jednym z najbardziej charakterystycznych eksponatów jest najstarszy zachowany globus, z początku XVI w., na którym pokazano nowo odkrytą Amerykę. W tej samej sali odnajdziemy medal nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, który przekazała uczelni w swoim testamencie, a także statuetkę Oscara, którą otrzymaliśmy od wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. W przyziemiu (na poziomie minus 1) znajduje się kawiarnia „U Pęcherza”. Jej nazwa odnosi się do nazwiska rycerza Mikołaja Pęcherza, średniowiecznego właściciela kamienicy. Stałymi bywalcami są tu studenci i wykładowcy, spotykający się na zajęciach. Jako ciekawostkę mogę zdradzić, że ostatnia z produkcji Netflixa pt. „Krakowskie potwory” była filmowana m.in. na dziedzińcu Collegium Maius.

3. BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA (BJ)
Olga Szymańska, Oddział ds. Projektów: – W starej części BJ, wybudowanej przed II wojną światową, znajduje się Lectorium – czytelnia główna oraz rękopisów i starodruków. W naszych zbiorach mamy m.in. rękopis Kopernika i Bogurodzicę, a w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej – prawie milion zdigitalizowanych obiektów. Studentom proponujemy wycieczki po BJ, pokazy zbiorów specjalnych, salony literackie i tzw. nocną naukę. Jagiellonka posiada własną klinikę papieru. To pierwsza tego typu klinika w Polsce.

4. KOŚCIÓŁ MARIACKI
Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej Parafii Mariackiej: – Zwiedzanie obejmuje prezbiterium i przednią część nawy wraz z kaplicami. W bazylice można zobaczyć ołtarz Wita Stwosza, dzieła weneckiego malarza Giambattisty Pittoniego czy polichromię mistrza Jana Matejki oraz witraże.

5. TEATR IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
Emilia Plewa, specjalistka ds. promocji: – Teatr powstał pod koniec XIX w. Architekt Jan Zawiejski, projektując go, inspirował się budynkami Opery Paryskiej i Opery Wiedeńskiej. Był to pierwszy w Krakowie budynek w pełni oświetlony światłem elektrycznym. Początkowo nosił nazwę Teatru Miejskiego, natomiast w 1909 r. nadano mu patronat Juliusza Słowackiego. Teatr można zwiedzać z przewodnikiem, oprowadzamy też w języku angielskim. Do wielu spektakli przygotowywane są napisy, m.in. angielskie. Z naszych widowisk mogą też korzystać osoby niepełnosprawne, bo tłumaczymy je np. na język migowy.

Diego Traver Larraz z Hiszpanii (w latach 2015-2019 w ramach Erasmusa+ studiował biotechnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim): Kraków skradł moje serce. Kiedy po raz pierwszy wszedłem na rynek i zobaczyłem wielki plac z kościołem Mariackim, to była miłość od pierwszego wejrzenia. Na zawsze zapamiętam też zimowe spacery przez zaśnieżone Planty i letni relaks z przyjaciółmi u podnóży Wawelu.

Tsolmon Sukhbaatar z Mongolii (studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim stosunki międzynarodowe): Uwielbiam Zamek Królewski na Wawelu, wawelskiego smoka i krakowskie muzea. Największe wrażenie zrobiła na mnie wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i w fabryce Schindlera oraz w Kopalni Soli w Wieliczce. Moją ulubioną krakowską dzielnicą jest Kazimierz.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2022: