treść strony

Paweł Poszytek dla Forbes: FRSE wspiera współpracę edukacji z biznesem

Kluczową kwestią dla rozwoju polskiego społeczeństwa i gospodarki jest współpraca między sektorami biznesu i nauki. O wadze tych działań opowiada w wywiadzie dla „Forbes” dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023.

  • fot. Forbes.pl

Dr hab. Paweł Poszytek z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, instytucją zarządzającą europejskimi programami, projektami i inicjatywami umożliwiającymi poszerzenie wiedzy podstawowej i specjalistycznej, związany jest od roku 1998. W roku 2016 objął stanowiska dyrektora generalnego. Fundamentalną kwestią pozostaje dla niego współpraca między światem nauki i biznesu, tak ważna na rzecz rozwoju nowoczesnej gospodarki.

FRSE ma wielki wkład w rozwój tej współpracy: reprezentując Komisję Europejską, zarządza dofinansowaniem programów edukacyjnych i rozwojowych. W programach tych uwzględnione są nie tylko środki dla nauki, edukacji, na mobilność, ale również dla wspierania i rozwijania współpracy pomiędzy światem edukacji, przemysłu i biznesu.

Mobilność to tylko mały, acz ważny element programu Erasmus+. Poza projektami na zagraniczne staże czy wymianę studencką FRSE ze środków unijnych dofinansowuje olbrzymią liczbę innych, które w swoich celach mają trwałe efekty, jak projekt, w wyniku którego powstaje wirtualny kampusów dla studentów mechatroniki czy ten realizujący software służący do czytania emocji z twarzy dzieci znajdujących się w spektrum autyzmu. Każdego roku dofinasowanie w ramach programu Erasmus+ otrzymuje ponad trzy tysiące projektów.

Dofinansowanie wygranych projektów to nie jedyne działania FRSE służące zacieśniania relacji nauki, biznesu i samorządu. Ideę tę spełniają także założone w ośmiu miastach Polski Centra Innowacji Erasmus+ InnHUB, których misją jest promocja i wspieranie współpracy interdyscyplinarnej.

W rozwoju Fundacji Paweł Poszytek wykorzystuje doświadczenie zdobyte jako profesor wizytujący na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, gdzie prowadzi badania nad transformacją cyfrową firm i uczelni.

Kluczową kwestią dla dyrektora generalnego FRSE pozostaje zredefiniowanie relacji nauki i biznesu w Polsce. Jednym z działań temu służących były europejskie igrzyska zawodów branżowych EuroSkills Gdańsk 2023, które we wrześniu odbyły się w Polsce i przyciągnęły 600 wybitnych, młodych specjalistów z całej Europy, przedstawicieli biznesu, uczelni wyższych i edukacji oraz blisko 100 tys. widzów. Przypomnijmy, że ich głównym organizatorem była właśnie FRSE. Taką płaszczyznę stwarzają również kongresy o utrwalonej renomie, jak chociażby 8. Forum Inteligentnego Rozwoju.

– Siła tkwi w uwspólnianiu języka biznesu i nauki, w realnym przenikaniu się tych dwóch światów. To jest zadanie do wykonania na już – podsumowuje dyrektor generalny FRSE.

Artykuł ukazał się w serwisie Forbes.pl.