treść strony

Pora na seniora

Seniorzy z krakowskiej Fundacji Eurointegracja dzięki autorskiej metodzie pracy z ciałem pokonują nieśmiałość, relaksują się i udowadniają, że na nowe doświadczenia nigdy nie jest za późno.

  • fot. Fundacja Eurointegracja

  • fot. Fundacja Eurointegracja

  • fot. Fundacja Eurointegracja

Kiedy nie mamy równowagi w ciele, trudno utrzymać równowagę psychiczną – przekonuje trenerka Elżbieta Moszczyńska podczas warsztatów z ekspresji psychokorporalnej (praca z ciałem i oddechem), przeznaczonych dla uczestników projektu „Uczenie się też jest sztuką”. Seniorzy do proponowanych przez nią ćwiczeń na początku podchodzą nieśmiało, jednak już po kilku minutach oddają się radosnym pląsom, które pozwalają odprężyć nie tylko ciało, ale i umysł.

Brakowało im odwagi
– Pomysł na projekt zrodził się podczas spotkań z seniorami, na których zajmowaliśmy się tworzeniem wideobloga „Pora na seniora” – opowiada Elżbieta Tomczyk-Miczka, prezeska zarządu krakowskiej Fundacji Eurointegracja, a zarazem koordynatorka projektu „Uczenie się też jest sztuką”. – Zauważyłam, że seniorom występującym przed kamerą brakuje odwagi, swobody, że czują się skrępowani. Pomyślałam, że sposobem na przełamanie tych blokad może być metoda ekspresji psychokorporalnej. To autorski program pracy z ciałem i oddechem, stworzony przez Elżbietę Moszczyńską, pionierkę ruchu flamenco w Polsce, która na stałe mieszka w hiszpańskiej Sewilli i tam prowadzi zajęcia. Zaprosiłam ją i Stowarzyszenie Pangea, którego jest prezeską, do współpracy przy naszym projekcie mobilności „Uczenie się też jest sztuką”, który jest przeznaczony dla osób po 60. roku życia.

Praca z ciałem zmieniła ich życie
W listopadzie 2022 r. 20 seniorów skupionych wokół krakowskiej fundacji wyjechało na dwa tygodnie do Sewilli. – Nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem chętnych, a średnia wieku uczestników wyniosła 69 lat! – podkreśla z uśmiechem Elżbieta Tomczyk-Miczka.

W Hiszpanii seniorzy obserwowali warsztaty ekspresji psychokorporalnej, prowadzone przez Elżbietę Moszczyńską. – To było dla nich jak objawienie – wspomina koordynatorka. – Mogli na własne oczy zobaczyć, jak działa ta metoda i jakie przemiany wywołuje w ludziach. Widzieli, jak osoby nieśmiałe otwierały się w tańcu i zapominały o całym świecie. Z kilkoma uczestnikami warsztatów przeprowadziliśmy wywiady, w których opowiadali, jak praca z ciałem odmieniła ich życie – dodaje. – Czuję, że pozbyłam się wewnętrznych blokad i mój umysł pracuje teraz inaczej. Pomaga mi to być „tu i teraz”. Wszystkim polecam tego rodzaju doświadczenie – opowiada w jednym z wywiadów uczestnicząca w warsztatach Vanessa z Sewilli.

– Wspaniale było obserwować hiszpańskich seniorów, którzy poruszali się z ogromnym wdziękiem i pełną swobodą – wspomina Wanda Jurkiewicz, jedna z uczestniczek projektu. – Widać było, że ekspresja fizyczna jest dla nich sposobem na wyrażenie siebie i pokazanie swojego zadowolenia z życia.

Pobyt w Sewilli był również okazją do odkrywania uroków Andaluzji i nawiązania kontaktu z lokalną społecznością ze Stowarzyszenia Sąsiadów „Pumarejo”. Seniorzy z Krakowa zorganizowali dla nowych znajomych polski wieczór – razem gotowali żurek, smażyli oscypki i zajadali się chlebem ze smalcem oraz kiszonymi ogórkami. Spontanicznie urządzili również flashmob, polegający na tańczeniu poloneza na placu Pumarejo.

Przez cały pobyt w Hiszpanii prowadzili poświęcony projektowi profil na Facebooku o nazwie „Adalucia” (gra słów od adults – dorośli i Andalucia). Zamieszczali na nim zdjęcia i filmiki, a na wideoblogu „Pora na seniora” na YouTube przeprowadzili dwie transmisje na żywo, opowiadając o swoich doświadczeniach. W Hiszpanii zostawili również samodzielnie przygotowaną wystawę fotograficzną „Sewilla oczami Polaków”.

Nigdy nie jest za późno!
W ramach drugiego etapu projektu dwie osoby z kadry zarządzającej Fundacją Eurointegracja wyjechały do Sewilli na miesięczny job shadowing. Miały okazję przyglądać się działaniom zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Pangea. Obserwowały metody organizacji kursów i warsztatów oraz rekrutacji uczestników, by najlepsze pomysły przenieść potem na polski grunt. Pod koniec marca zaś w Krakowie odbyły się warsztaty z ekspresji psychokorporalnej.

– Jest to dla nas doskonałe doświadczenie – podkreśla jedna z uczestniczek, Natalia Bako-Szczurowska. – Pozwala nam wyjść poza ograniczenia własnego ciała. A poza tym pokazuje, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć – dodaje. O tym, że nie jest za późno, przekonani są także pozostali uczestnicy projektu. Od powrotu z Hiszpanii intensywnie uczą się języka hiszpańskiego oraz biorą udział w wykładach i wydarzeniach kulturalnych, organizowanych przez krakowski Instytut Cervantesa. Stworzyli także film Vademecum uczenia się, który jest zapisem doświadczeń oraz wiedzy zdobytej podczas realizacji działań projektowych (www.youtube.com/watch?v=lOR7CApt2nk).

Projekt „Uczenie się też jest sztuką” został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych (Akcja 1. Mobilność osób dorosłych). Czas trwania: 1.09.2022 r. – 31.05.2023 r. Kwota dofinansowania: 64 513 euro.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2023: