treść strony

Rodzice wychodzą z cienia

Jak odnaleźć w sobie piękno, gdy jest się zmęczonym codziennym życiem? Odpowiedzi na to pytanie szukali rodzice osób z niepełnosprawnościami. Powstała niezwykła, barwna mozaika zdjęć ludzi, którzy zazwyczaj stoją w cieniu swoich dzieci.

  • fot. Fundacja RAiDO Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych

  • fot. Fundacja RAiDO Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych

  • fot. Fundacja RAiDO Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych

  • fot. Fundacja RAiDO Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych

  • fot. Fundacja RAiDO Międzynarodowe Centrum Wsparcia Młodzieży i Dorosłych

Hanna Malinowska z Warszawy, mama 29-latki z głębokim niedosłuchem i uczestniczka projektu „Feeling of Beauty”, mówi o sobie tak: – Całe życie byłam osobą do zadań specjalnych: pracowałam i opiekowałam się córką. Spełniałam się, pomagając. Kiedy wzięłam udział w tym projekcie, uświadomiłam sobie, że ja też mogę mieć jakieś oczekiwania, że mnie też się coś od życia należy! I że trzeba zająć się także samym sobą, aby dobrze pomagać innym.

W projekcie uczestniczyła też Agata Pilarska z Warszawy, mama 22-latka w spektrum autyzmu. – Codzienne życie bywa trudne, a to był moment, w którym czułam się ważna. Wyjątkowo to ja byłam w centrum uwagi – dodaje z uśmiechem. Taka była idea projektu – zająć się rodzicami osób z niepełnosprawnościami, którzy na co dzień są na drugim planie. Biorą na siebie rolę opiekunów, poświęcają się i niewiele myślą o własnych potrzebach.

Zdjęcia… terapeutyczne
Do projektu „Feeling of Beauty” fundacja zaprosiła rodziców osób z niepełnosprawnościami, by wzmocnić ich poczucie własnej wartości. Środkiem do tego celu stała się fotografia. – Robienie komuś zdjęć może stać się przyczynkiem do budowania w tej osobie poczucia własnej wartości i świadomości własnego piękna – tłumaczy Dorota Anna Milke. – Od lat interesuję się fotografią i zauważyłam, że są osoby, które chętnie wchodzą w kadr, i takie, które go unikają, tłumacząc, że nie lubią siebie na zdjęciach. To właśnie im chcieliśmy udowodnić, że pozowanie przed obiektywem może mieć wymiar terapeutyczny – wyjaśnia.

Tak było w przypadku Hanny Malinowskiej, Agaty Pilarskiej oraz 80 innych uczestniczek i uczestników tej fotograficznej inicjatywy. – W czasie projektu poznałam osoby podobne do mnie: nieśmiałe, wycofane. Sesje fotograficzne to był moment, w którym mogłyśmy o siebie zadbać, zrobić makijaż, włożyć biżuterię, na co zwykle nie ma czasu. Dzięki temu zaczęłam wierzyć w siebie i dostrzegać własne piękno – uśmiecha się Hanna Malinowska. A Agata Pilarska dodaje: – Mam 50 lat i rzadko postrzegam siebie jako piękną. Dzięki sesji fotograficznej, do której przygotowała nas makijażystka, czułyśmy się jak aktorki, modelki. Poczułyśmy się ważne! – podkreśla.

Niezwykli i wspaniali
W projekcie uczestniczyli ojcowie i matki, i to nie tylko z Polski, ale też z Hiszpanii i Finlandii. – Udało nam się nawiązać współpracę z organizacjami partnerskimi z tych krajów i wspólnie zrealizować to przedsięwzięcie. Najpierw, w czerwcu 2021 r., zaprosiliśmy członków tych organizacji do Polski, do malowniczej miejscowości Kołatek na Warmii, kilka miesięcy później, w październiku, pojechaliśmy na warsztaty do Hiszpanii, a w styczniu 2022 r. do Finlandii.

Osoby z niepełnosprawnościami wraz z rodzicami brały udział w warsztatach z budowania poczucia własnej wartości i pozowały do zdjęć. Stroje i makijaże, które można zobaczyć na fotografiach, inspirowane są kulturą i przyrodą odwiedzanych państw – wspomina Dorota Anna Milke.

Efektem projektu był cykl wystaw tych niezwykłych fotografii. Można było oglądać je m.in. w Warszawie, hiszpańskim Castelló i fińskim Inari. Każde zdjęcie zostało uzupełnione wypowiedzią, jak dana osoba definiuje piękno i kiedy czuje się piękna. Kolaż tych prac można również podziwiać na stronie internetowej projektu www.feelingofbeautyproject.eu.

– Wśród uczestników tego przedsięwzięcia przeprowadziliśmy ankiety. Wynika z nich, że osoby z niepełnosprawnościami mają wyższe poczucie własnej wartości niż osoby pełnosprawne! – podkreśla koordynatorka. – Najwyraźniej ta druga grupa przykłada większą wagę do wyglądu i opinii innych ludzi, ma więcej kompleksów. Chcieliśmy zmienić to podejście. I chyba nam się udało, bo chociażby na zdjęciach mogą zobaczyć, jak są niezwykli i wspaniali – dodaje.

Projekt „Feeling of Beauty” został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych (Akcja 2. Partnerstwa współpracy). Czas trwania: od listopada 2020 r. do lipca 2022 r. Kwota dofinansowania: 112 tys. euro.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2023: