treść strony

Różnorodnie, inspirująco, praktycznie

Te hasła dobrze oddają atmosferę VIII Forum Edukacji Dorosłych – dorocznego spotkania społeczności skupionej wokół platformy EPALE.

  • Forum zgromadziło stałych bywalców, ale też nowych uczestników

    fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Edukatorzy osób dorosłych mieli możliwość po raz kolejny wziąć udział w konferencji organizowanej przez Krajowe Biuro EPALE. Dwudniowe wydarzenie (14-15 listopada 2023 r.) zgromadziło w Warszawie oraz online blisko 400 osób z całej Polski.

– Forum ma z jednej strony grono stałych bywalców, z drugiej przyciąga wielu nowych uczestników, dlatego zależało nam, żeby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie – podkreśla Justyna Bednarz-Fiuk, koordynatorka Krajowego Biura EPALE. – Zadbaliśmy o to, żeby pokazać różne wymiary edukacji dorosłych, stąd w trakcie wydarzenia zostały poruszone tak odległe od siebie tematy, jak choćby pedagogika cyrku, zajęcia edukacyjne w muzeum dla osób z chorobami otępiennymi, wykorzystanie gier w edukacji czy alfabetyzacja energetyczna. Istotny był też wymiar praktyczny – uczestnicy mieli do wyboru sześć warsztatów prowadzonych przez ekspertów w kameralnych grupach – dodaje.

Co roku organizatorzy Forum starają się zapewnić nowe atrakcje, nie zapominając przy tym o ich wymiarze edukacyjnym. Tym razem zaproponowali notatki graficzne – każde wystąpienie w ramach sesji plenarnej zostało podsumowane przez rysowniczkę w zwięzłej i ciekawej formie. Angażujący charakter miała również ewaluacja. Chodziło nie tylko o zebranie informacji zwrotnych na temat Forum, ale także o pokazanie edukatorom, jak można prowadzić ewaluację w niesztampowy sposób. Uczestnicy zostali zaproszeni do jej wspólnego zaprojektowania. Osoby zainteresowane szczegółami tej metody, zwanej ewaluacją partycypacyjną, mogą sięgnąć do artykułu dostępnego na EPALE.

Uczestnicy ocenili Forum jako wydarzenie inspirujące, umożliwiające wymianę doświadczeń w gronie ekspertów, dyskusję na ważne tematy oraz poznanie sprawdzonych rozwiązań i konkretnych projektów, m.in. dofinansowanych z programu Erasmus+ Edukacja dorosłych. Goście docenili też relacyjny charakter konferencji.

VIII Forum Edukacji Dorosłych odbywało się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Było też jednym z wydarzeń Europejskiego Roku Umiejętności.

Nagrania wszystkich wystąpień, tłumaczone na polski język migowy, dostępne są na platformie EPALE.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2023: