treść strony

Ściąga dla dorosłych

Realizujesz projekt z zakresu edukacji dorosłych? Nie zapomnij o EPALE! To społeczność edukatorów, ale też baza wiedzy i przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, przydatna na etapie przygotowywania, prowadzenia i podsumowywania projektu.

  • EPALE to cenne źródło informacji i inspiracji w sektorze Edukacji dorosłych

    fot. Shutterstock

Twoja organizacja ma ogólny zarys projektu, który chcesz zrealizować w ramach programu Erasmus+, ale brakuje ci inspiracji pozwalających na dopracowanie koncepcji i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik? A może projekt jest gotowy, ale masz problem ze znalezieniem partnerów z zagranicy? W takiej sytuacji warto zajrzeć na platformę EPALE.

Pomysł na projekt i co dalej?

Źródło inspiracji
Zajrzyj na blog, na którym m.in. realizatorzy projektów dzielą się swoimi doświadczeniami i radami dotyczącymi współpracy międzynarodowej, zarządzania projektami, a także refleksjami na temat edukacji dorosłych. Opisują też swoje działania, tym samym pokazując, co jest możliwe do zrealizowania w programie Erasmus+. 

Poszukaj organizacji do współpracy
Jeśli jesteś jeszcze na tym etapie, skorzystaj z wyszukiwarki partnerów. Możesz przeglądać dostępne ogłoszenia z całej Europy albo, po zarejestrowaniu swojej organizacji na EPALE, opublikować własne zaproszenie do współpracy. 

Poszukaj szkoleń
Podobnie działa kalendarz wydarzeń z ofertą kursów i konferencji, w których można uczestniczyć dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+. A jeśli chcesz skorzystać z praktyki typu job shadowing, zajrzyj do ofert publikowanych w wyszukiwarce partnerów przez organizacje z zagranicy albo zamieść ogłoszenie o poszukiwaniu organizacji goszczącej.

Projekt rusza…

Podziel się z innymi
Rozpoczęcie projektu to dobry moment, żeby poinformować o tym innych edukatorów. Wystarczy krótki wpis, który można zamieścić w dziale z aktualnościami, o założeniach przedsięwzięcia, planowanych działaniach i grupach docelowych. 

Pisz jak dziennikarz
W miarę realizacji działań warto informować o kolejnych efektach współpracy. Nie czekaj z tym do zakończenia projektu. Na blogu EPALE możesz zamieszczać dłuższe teksty dotyczące wybranych aspektów projektu – sprawozdania z wyjazdów, artykuły poradnikowe czy wywiady to tylko wybrane przykłady. Wybierz formę, która najlepiej pasuje do danego tematu. Jest tylko jeden warunek – wpisy muszą dotyczyć edukacji dorosłych. A intrygujący tytuł i ciekawe ujęcie tematu na pewno zachęcą do lektury.

Ważne tagowanie!
Pamiętaj, by otagować swój wpis, wybierając odpowiedni temat z gotowej listy. Wystarczy użyć od jednego do trzech tagów, by ułatwić użytkownikom platformy szybkie odnalezienie tekstów o interesującej ich tematyce. W przypadku dofinansowanych projektów szczególnie istotne jest hasło „Erasmus+”.

A może języki obce?
Rozważ, czy nie warto dodatkowo opublikować wpisu w innym języku. Platforma EPALE jest dostępna w 32 wersjach językowych w 35 krajach, co daje możliwości dotarcia z informacją do szerokiej grupy odbiorców. Jeśli realizujesz projekt partnerski, możesz to zadanie rozdzielić między partnerów.

Podsumowanie działań

Liczą się wyniki
Końcowa faza współpracy to ostatni moment, żeby zadbać o upowszechnianie wyników projektu przed złożeniem raportu końcowego do Narodowej Agencji. W tym momencie znowu z pomocą przychodzi blog EPALE, na którym możesz podsumować swoje działania, opisać rezultaty i podzielić się wnioskami. Atrakcyjna prezentacja projektu może zaowocować nawiązaniem kontaktów z innymi edukatorami, także z zagranicy.

Biblioteka materiałów
Nie zapomnij o Bibliotece materiałów (znajdziesz ją, skanując umieszczony obok kod). To dobre miejsce do podzielenia się wypracowanymi rezultatami – publikacjami, scenariuszami zajęć, nagraniami z webinariów. Wystarczy załadować plik i dodać do niego opis prezentowanego materiału.

Zaproś na wydarzenie
A może organizujesz wydarzenie zamykające projekt, w którym mogą wziąć udział edukatorzy spoza twojej organizacji? Zamieść informację o tym w kalendarzu wydarzeń.

Postscriptum

Projekt się skończy, ale informacja o nim może być dalej upowszechniana dzięki platformie EPALE. Krajowe Biuro EPALE promuje najciekawsze wpisy użytkowników w mediach społecznościowych, a raz w roku wydaje publikację z wyborem trzydziestu artykułów. Poza tym zaprasza beneficjentów do prezentowania rezultatów projektów podczas wydarzeń skierowanych do edukatorów osób dorosłych. 

Więcej porad dotyczących publikowania na EPALE znajdziesz tutaj.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2023: