treść strony

Webinarium: Wikipedia – czy ktoś to w ogóle sprawdza?

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online skierowane do uczniów w wieku 10-20 lat pod opieką nauczycieli. Odkryj z nami tajemnice największej encyklopedii świata!

  • fot. eTwinning

Jak odróżnić fakty od fake news? Jak nie utonąć w morzu informacji? W Wikipedii doskonale zdajemy sobie sprawę̨ z tego, jak ważne są odpowiedzi na te pytania. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do procesu publikacji artykułów, dbając o to, żeby Wikipedia była oazą bezpieczeństwa informacyjnego. Jak to możliwe? Od lat stosujemy specjalne procedury gwarantujące rzetelność naszych publikacji. Zmiany w hasłach nowych użytkowników zatwierdzają wikipedyści o uprawnieniach redaktorów – ich działania są kolejnym stopniem weryfikacji treści w tej największej encyklopedii świata.

W Wikipedii niezmiernie ważne są źródła – wiarygodne, odpowiednio przedstawione przypisy do akapitów w artykule są podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o jakość hasła. Kiedy będziesz tworzyć nowy artykuł w Wikipedii, odkryjesz to, jak różna jest perspektywa czytelnika i twórcy treści. O tym chcę opowiedzieć podczas webinarium.

Szkolne webinarium może być swego rodzaju wyjątkową lekcją online poprowadzoną przez zewnętrznego eksperta, dlatego zachęcamy, aby nauczyciele angażowali się w udział wraz z całymi klasami lub zorganizowali w swojej szkole tak zwane „wspólne oglądanie”.

Sugerujemy, aby rejestracji na wydarzenie dokonał nauczyciel koordynator, który następnie udostępni transmisję szerszej grupie uczniów, np. na tablicy multimedialnej lub ekranie.

Prelegentem podczas naszego webinarium będzie Klara Sielicka-Baryłka – specjalistka ds. edukacji w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, gdzie m.in. rozwija program Wikiszkoła. Ukończyła studia w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Absolwentka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ma doświadczenie muzealnicze, edukatorskie, redaktorskie, organizowania i prowadzenia projektów edukacyjnych. Działa w Koalicji Otwartej Edukacji. Edytuje Wikipedię od 2015 r.

Certyfikaty uczestnictwa – zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia – zostaną przesłane na wskazany podczas rejestracji adres mailowy. Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube – eTwinning Polska.

TERMIN: 13.06.2022 r., godz. 12:30
CZAS TRWANIA: 60 minut
MIEJSCE: Platforma ClickMeeting

Wstępna rejestracja na wydarzenie jest dostępna pod poniższym linkiem, liczba miejsc ograniczona – 500 osób. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone osobnym mailem.

formularz zgłoszeniowy