treść strony

Więcej euro na sport

57 mln euro – na takie dofinansowanie mogą w tym roku liczyć projekty sportowe realizowane w państwach Unii Europejskiej. Po raz pierwszy można ubiegać się o pieniądze także na mobilności kadry. Na ten cel przeznaczono 8 mln euro.

  • fot. Shutterstock

Takie informacje usłyszeli uczestnicy konferencji „Europejskie Inicjatywy dla Sportu”, poświęconej unijnym funduszom z programu Erasmus+ Sport. Została ona zorganizowana w grudniu 2022 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Tadeusz Wojciechowski, koordynator zespołu ds. sportu w FRSE, przypomniał, że głównym celem programu jest podnoszenie świadomości społecznej na temat aktywności fizycznej, zapewnienie równego dostępu do sportu oraz jego promocja i działania wolontaryjne.

Program Erasmus+ Sport istnieje od 2014 r. – Do tej pory polskie organizacje zrealizowały 67 projektów na łączną kwotę ponad 10 mln euro – wyliczał Bartłomiej Druziński z MSiT. – Cele polityki krajowej są zbieżne z priorytetami unijnymi i cieszę się, że polskie instytucje chętnie korzystają z europejskich środków na sport.

Podczas konferencji ogłoszono, że w tym roku po raz pierwszy można ubiegać się o dofinansowanie na projekty w zakresie mobilności. – Dotyczy to tylko trenerów i kadry sportowej, a nie samych zawodników – uściśliła Agata Dziarnowska z Komisji Europejskiej (KE). Jak dodała, mobilności w przypadku programu Erasmus+ Sport będą odbywały się w ramach działań zdecentralizowanych. Ich wdrażaniem zajmuje się Narodowa Agencja Programu Erasmus+, czyli FRSE. – Aplikowanie bezpośrednio do polskiej organizacji jest dużym ułatwieniem dla potencjalnych beneficjentów – podkreślała. Polska na mobilności kadry w ramach programu Erasmus+ Sport otrzymała 577 tys. euro.

Natomiast na wszystkie projekty sportowe, realizowane w państwach Wspólnoty w 2023 r., przeznaczono 57 mln euro. Nabór wniosków został ogłoszony już w grudniu 2022 r. (terminy naboru w poszczególnych sektorach publikujemy nastr. 79, a o naborze w sektorze Erasmus+ Sport piszemy na str. 16–17). Przedstawicielka KE podkreśliła, że zgłaszane projekty powinny wpisywać się w unijne priorytety, wśród których są zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia, promowanie uczciwości, edukacji w sporcie i poprzez sport, zapobieganie przemocy oraz zwalczanie rasizmu, dyskryminacji i nietolerancji.

W grudniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele sportowych organizacji z całego kraju, a także znani sportowcy, m.in. Oktawia Nowacka, medalistka Igrzysk Olimpijskich w 2016 r. w pięcioboju nowoczesnym i zarazem ambasadorka Biegu Erasmusa, organizowanego przez FRSE.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2022: