treść strony

Wnioskodawco, sprawdź się! Jak zdobyć akredytację?

Jednym z nowych narzędzi, które oferuje program Erasmus+ w perspektywie 2021-2027, jest akredytacja w sektorze Młodzież. Co ułatwia i jak ją otrzymać?

  • fot. Shutterstock

Aby zdobyć akredytację w sektorze Młodzież, należy złożyć wniosek, a następnie uzyskać min. 70 na 100 punktów za jego wartość merytoryczną. Proste! Ale czy na pewno? Co składa się na dobry wniosek? Jak sprawdzić, czy organizacja jest odpowiednio przygotowana do aplikowania o akredytację? Akredytacja Erasmusa+ jest narzędziem dla tych, którzy chcą się otworzyć na transgraniczną wymianę i współpracę oraz planują regularne realizowanie działań w ciągu najbliższych siedmiu lat. Aby się o nią ubiegać, wystarczą dwa lata doświadczenia w pracy z młodzieżą i prowadzeniu edukacji pozaformalnej. Zdobycie akredytacji w sektorze Młodzież oznacza uproszczony dostęp do finansowania działań w ramach Akcji 1, czyli pewność otrzymania dofinansowania na działania zatwierdzone w Planie Erasmusa+ przez kolejne lata (Plan Erasmusa to właśnie ta część wniosku, w której opisuje się liczbę działań i uczestników – dobrze przygotowany jest kluczem do sukcesu).

Na podstawie deklaracji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i EKS oblicza należny grant bez konkursu i oceny merytorycznej tego wniosku.

Wniosek o akredytację w sektorze Młodzież składa się z trzech głównych części:

  • 1. Profil i doświadczenie organizacji.
  • 2. Rozwój strategiczny.
  • 3. Zdolności organizacyjne, zarządzanie i koordynacja.

1. PROFIL I DOŚWIADCZENIE ORGANIZACJI Ta część aplikacji wymaga pogłębionej analizy stanu organizacji i jej zdolności operacyjnych. Poza przedstawieniem dotychczasowej działalności oraz grup docelowych należy opisać sposób organizacji pracy, metody zarządzania, a nawet schemat organizacyjny. Dzięki temu ekspert oceniający wniosek uzyska pełen obraz działalności organizacji. Ta część powinna stanowić swego rodzaju CV podkreślające dotychczasowe doświadczenia wnioskodawcy oraz udział w programach zewnętrznych (nie tylko w Erasmusie+!) skierowanych do młodzieży.

2. ROZWÓJ STRATEGICZNY Wniosek KA150 został opracowany jako ciąg pytań przyczynowo-skutkowych mających na celu pokazanie stanu organizacji w dniu składania wniosku oraz jej planu rozwoju przez następne lata. Właśnie z tego powodu kolejna część wniosku – Rozwój strategiczny – jest kontynuacją poprzedniej. Na tym etapie wnioskodawcy są proszeni o opisanie motywacji do składania wniosku oraz problemów identyfikowanych podczas realizacji działań, a także – co kluczowe – o wyznaczenie celów akredytacji. To jedna z ważniejszych części wniosku – chodzi w niej o bezpośrednie wskazanie, jakie rezultaty materialne i pozamaterialne przyniesie dana akredytacja. Istotne jest, aby wskazane cele odpowiadały zidentyfikowanym wcześniej wyzwaniom, były możliwe do zweryfikowania oraz realne do osiągnięcia. Cele te zostaną na dalszym etapie powiązane z konkretnymi działaniami. Część Rozwój strategiczny zawiera także pytania o uwzględnienie priorytetów programu Erasmus+, takich jak: zrównoważenie środowiskowe, włączenie i różnorodność, współpraca wirtualna i aktywne uczestnictwo w sieci Erasmus+.

3. ZDOLNOŚCI ORGANIZACYJNE, ZARZĄDZANIE I KOORDYNACJA Na tym etapie wniosku znane są już możliwości organizacji oraz jej ambicje i plany. Czas na wskazanie sposobów na efektywne zarządzanie akredytacją. W tej części warto wyszczególnić, kto będzie odpowiedzialny za koordynowanie projektów, jakie strategie budowania partnerstw wypracował wnioskodawca, w jaki sposób będzie docierać do uczestników i jak zapewni im bezpieczeństwo. Nie można pominąć bardzo ważnego elementu każdego projektu, jakim jest monitorowanie wdrażania działań oraz upowszechnianie rezultatów! Przygotowanie wniosku akredytacyjnego w sektorze Młodzież jest projektem wymagającym, ale wartym zachodu. Dobrze przemyślany wniosek, będący realną analizą kondycji i aspiracji wnioskodawcy, pozwoli na uzyskanie ułatwionego dostępu do aplikowania o środki na realizację projektów przez kolejne lata! Receptą na sukces jest skrupulatne uwzględnienie we wniosku kluczowych dokumentów strategicznych, takich jak Standardy Jakości Erasmus+, Cele Młodzieżowe oraz Europejska Strategia na rzecz Młodzieży.

Najbliższy termin składania wniosków o akredytację KA150: 19.10.2022 r. na platformie: webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc/index

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2022: