treść strony

Wyniki ankiety: uczniowie z Ukrainy w polskim systemie oświaty

Na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę do polskiego systemu oświaty trafiło sporo uczniów zza wschodniej granicy. Jakie problemy się z tym wiążą? Zapytaliśmy o to w ankiecie na stronie głównej FRSE.

  • fot. Shutterstock

Jednym ze skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę jest napływ dużej liczby uczniów zza wschodniej granicy do polskiego systemu oświaty. To sytuacja nowa – wymagająca zmiany podejścia do edukacji, a także pełna wyzwań. Jakie z nich są najpoważniejsze?

Głównym problemem wskazanym przez respondentów są braki kadrowe w polskich szkołach (ponad 60% odpowiedzi). Kolejnym zaś – różnice w programach nauczania (blisko 33%).

Choć sporym wyzwaniem może się wydawać nieznajomość języka polskiego wśród nowych uczniów, taką odpowiedź zaznaczyło tylko 3% respondentów. Wyniki sugerują również, że dzieci z Ukrainy nieźle radzą sobie z adaptacją do nowych warunków (na problemy z nią wskazało niewiele ponad 2% osób). Także problemy psychologiczne, takie jak stres czy trauma wojenna, nie stanowią istotnych przeszkód w postępach edukacyjnych (niecałe 2% odpowiedzi).

Serdecznie dziękujemy za podzielenie się swoimi opiniami! Zachęcamy też do odwiedzenia strony z innymi ankietami FRSE.