treść strony

Wystartowała IV edycja programu Poznaj Polskę

6 marca rozpoczął się nabór w kolejnej edycji programu „Poznaj Polskę”. Przez czternaście dni wnioski mogą składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach przedsięwzięcia.

  • fot. Shutterstock

– Chcemy, aby uczniowie poznawali nasz kraj, poznawali jego historię, kulturę, zabytki, ale także miejsca chronionego krajobrazu, miejsca atrakcyjne przyrodniczo, związane z wielkimi Polakami, historią najnowszą, historią polskiego państwa podziemnego – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w MEiN, podczas konferencji prasowej. – To już czwarta edycja. Warunki dofinansowania są podobne jak w poprzednich edycjach, czyli możliwość dofinansowania do 80 proc. kosztów wyjazdu, nie więcej niż 150 zł na osobę, łącznie z wyżywieniem, przyjazdem oraz biletami wejściowymi. Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie do różnej liczby wycieczek, w zależności od wielkości szkoły, od jednej do sześciu wycieczek – dodał.

Pierwszeństwo dla szkół, które wcześniej nie korzystały z programu 

– Zauważyliśmy, że są szkoły i organy prowadzące, które specjalizowały się w szybkim dostępie do portalu i składały wnioski systematycznie, jako jedne z pierwszych, postanowiliśmy, że tym razem przez pierwsze dwa tygodnie wnioski mogą składać szkoły i organy prowadzące, które jeszcze nie korzystały z programu „Poznaj Polskę” – powiedział wiceminister.

20 marca ruszy nabór dla pozostałych szkół. – Dopiero, gdy zostanie wykorzystana alokacja dla szkół, które nie korzystały z programu, po dwóch tygodniach, tj. 20 marca o godz. 10, ruszy nabór dla tych organów prowadzących i szkół, które już w poprzednich latach z programu korzystały. W tym roku mamy alokacje w wysokości 50 mln zł. To pozwoli na to, aby kolejne setki tysięcy dzieci skorzystały z tego programu – podkreślił Dariusz Piontkowski. 

Dotychczas z programu skorzystało ok. 700 tys. uczniów. Celem inicjatywy jest wzbogacenie i urozmaicenie zajęć lekcyjnych oraz zainteresowanie młodych ludzi miejscami i wydarzeniami ważnymi dla naszej historii oraz kultury. Dzięki programowi tematy ujęte w podstawie programowej mogą być przedstawione w ciekawy i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób.

Informacje o programie