treść strony

Zdobądź znak jakości

Czy nie marzycie czasem o dodatkowych rękach do pracy? O osobach ze świeżymi pomysłami, energią i innym spojrzeniem? Zaproście wolontariusza z zagranicy, dzięki któremu poznacie odmienną kulturę, inaczej spojrzycie na to, co robicie, a przy tym… nie poniesiecie żadnych kosztów!

  • fot. Shutterstock

Program Europejski Korpus Solidarności (EKS) umożliwia organizacjom i instytucjom współpracę z wolontariuszami z innych krajów. Pobyt tych osób opłacany jest ze środków Komisji Europejskiej i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Czy to naprawdę takie proste? I tak, i nie.

Jest to proste, bo niewiele trzeba, aby zacząć taką współpracę. Najważniejsze to: pomysł, zaplecze, kadra do realizacji projektu i dobrze przygotowany program wsparcia dla wolontariusza. Z drugiej strony nie jest to łatwe, bo wymaga dokładnej analizy tego, co chcemy osiągnąć i czy rzeczywiście wolontariusz nam w tym pomoże. Tak jak we wszystkich działaniach i tu można powiedzieć: „Dobre przygotowanie to połowa sukcesu”.

Analiza potrzeb
Każda organizacja i instytucja, które chciałyby gościć wolontariuszy, musi uzyskać Znak Jakości. Jest to certyfikat potwierdzający, że dana jednostka spełnia standardy związane z najwyższą jakością realizowanych projektów.

Powinniście odpowiedzieć na pytania: jakie braki lub potrzeby ma wasza organizacja? Jakie problemy dostrzegacie w swojej społeczności? W jaki sposób współpraca z wolontariuszem może je zaspokoić? Warto też uwzględnić potrzeby potencjalnego wolontariusza. Co placówka zapraszająca może mu zaoferować? Czego wolontariusz nauczy się podczas projektu? Jakie kompetencje zdobędzie?

Nie idealizujcie roli wolontariusza – to zwykły człowiek ze swoimi problemami i oczekiwaniami, który decyduje się na wyjazd z różnych powodów, niekoniecznie dlatego, że chce bezinteresownie pomagać innym. Dobra jakość w projektach wolontariatu polega na znalezieniu równowagi między zaspokojeniem potrzeb społeczności, organizacji i wolontariusza.

Tu pojawiają się kolejne pytania. Czy chcecie gościć kilku wolontariuszy, czy może większą grupę? Obie formy udziału w EKS są możliwe, a decyzja w dużej mierze zależy od tego, do czego chcecie ich zaangażować. A jeżeli nie widzicie się w roli organizacji goszczącej, to może chcecie wysyłać młode osoby z Polski za granicę, czyli pełnić funkcję tzw. organizacji wspierającej? Jest jeszcze trzecia możliwość – organizacja wiodąca, która może ubiegać się o dofinansowanie na realizację projektu.

Harmonogram działań powinien zostać rozpisany na 38–40 godzin pracy tygodniowo. Oczywiście liczymy nie tylko godziny konkretnych zajęć, lecz także czas na ich przygotowanie oraz na naukę języka polskiego.

Organizacja goszcząca jest zobowiązana zapewnić wolontariuszowi – w ramach dofinansowania – wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie, naukę języka, podróż i transport lokalny. Obowiązkowo musi też zagwarantować minimum dwie osoby wspierające: koordynatora działań projektowych i mentora pomagającego w czasie wolnym, w sprawach osobistych związanych ze zdrowiem czy też integracją w nowej społeczności. Osoby te odgrywają bardzo ważną rolę. Zastanówcie się, kto z waszej kadry ma kompetencje, chęci i czas do współpracy z wolontariuszem.

Formalna i merytoryczna ocena wniosku
Ostatni etap polega na sprawdzeniu wymagań formalnych, które są przedstawione na stronie www.eks.org.pl i prowadzą was krok po kroku do napisania wniosku o Znak Jakości. Ocena wniosków dokonywana jest w dwóch etapach: formalnym i merytorycznym. Ten drugi ma formę spotkania online z ekspertem zewnętrznym, który weryfikuje wszystkie zawarte we wniosku informacje. Jeszcze jedna rada: w razie wątpliwości warto skontaktować się z innymi doświadczonymi organizacjami i pytać o ich rozwiązania, by zyskać lepszy obraz projektu w praktyce.

Można także wziąć udział w szkoleniu „Rozgrzewka EKS”, które jest organizowane dwa razy w roku przez Narodową Agencję. Niezastąpionym elementem przygotowań będzie też lektura Przewodnika po programie oraz publikacji „Pierwsze kroki w EKS”. Warto również zajrzeć na stronę www.eks.org.pl. Powodzenia!

Na str. 30-31 można przeczytać o projekcie międzynarodowego wolontariatu, realizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2023: