treść strony

Zwycięzcy eliminacji SkillsPoland Gdańsk 2021!

Kto wywalczył miejsce w kadrze narodowej i wyjazd na międzynarodowy konkurs WorldSkills 2022 w Szanghaju? Gratulujemy wszystkim zwycięzcom w dziewięciu konkursowych kategoriach!

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

  • fot. materiały prasowe WorldSkills Poland

SkillsPoland Gdańsk 2021 to konkurs dla uczniów szkół branżowych, studentów i młodych pracowników. W ciągu dwóch dni (25 i 26 listopada) ponad 90 zawodników z całej Polski mierzyło się z zadaniami w dziewięciu konkurencjach: obsługa gości hotelowych, stolarstwo, florystyka, instalacje elektryczne, frezowanie CNC, meblarstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Działaniom młodych ludzi przy stanowiskach pracy zbudowanych w halach AMBEREXPO przyglądało się 50 ekspertów ze wszystkich kategorii konkursowych.

Złoty medal to nie tylko zwycięstwo w SkillsPoland Gdańsk 2021, ale przede wszystkim możliwość reprezentowania Polski na światowym konkursie dla młodych rzemieślników i fachowców – WorldSkills, który odbędzie się w październiku 2022 roku w Szanghaju.

LISTA ZWYCIĘZCÓW:

Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych:

1. Marek Wiącek (złoto)*

Obsługa gości hotelowych:

1. Dawid Miotk (złoto)

2. Krzysztof Studziński

3. Natalia Yemelianowa

Stolarstwo:

1. Radosław Kropaczewski (złoto)

2. Mateusz Skorupka

3. Tymoteusz Dubiński

Instalacje sanitarne i grzewcze:

1. Michał Jelinski (złoto)

2. Mateusz Wyskok

3. Sebastian Kurzyniec

Fryzjerstwo:

1. Emilia Wilde (złoto)

2. Patryk Kielan

3. Oliwia Rogowska

Frezowanie CNC:

1. Tytus Sokołowski (złoto)

Florystyka:

1. Weronika Kwiatek (złoto)

2. Aleksandra Wilgocka

3. Piotr Koza

Instalacje elektryczne:

1. Tomasz Chlipała (złoto)

2. Norbert Gut

3. Szymon Dziedzic

Meblarstwo:

1. Józef Pruszczyk (złoto)

2. Piotr Sadurek

3. Mateusz Janta

* Jeśli w konkurencji przyznano tylko złoto, to znaczy, że uczestniczyło w niej mniej niż 5 zawodników.

W gali udział wzięła Dita Traidas, prezydentka WorldSkills Europe, która w swoim przemówieniu zwróciła się przede wszystkim do młodzieży: – Pracowaliście ciężko przez ostatnie dwa dni. Pokazaliście, czego się nauczyliście i do jakiej profesji przygotowujecie się na zajęciach praktycznych w waszych szkołach. To była walka o doskonałość polskiej młodzieży, która jest częścią przyszłości Europy. Z waszą pomocą i waszymi rękoma udowadniamy, że Europa jest najsilniejszym i najbardziej utalentowanym regionem na świecie. Mam nadzieję, że te dwa ostatnie dni były dla was miłą podróżą w wasze przyszłe życie zawodowe, bo czy zdobędziecie dziś medale, czy nie, jesteście drużyną gwiazd, ponieważ byliście tutaj. A to znaczy, że jesteście najlepszymi z najlepszych w Polsce w swoich branżach. 

Rywalizacji przyglądał się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił rolę zawodów w poszukiwaniu najwyższej klasy specjalistów. – Dziś rynek potrzebuje znakomitych fachowców, a tego rodzaju inicjatywy jak WorldSkills promują to, na czym nam zależy – umiejętności na najwyższym poziomie w rozmaitych zawodach, w rozmaitych branżach. Dziś w Gdańsku uczestnicy rywalizują w kilku dyscyplinach, takich jak florystyka, fryzjerstwo czy obsługa hotelowa i obsługa maszyn rolniczych. We wszystkich tych dyscyplinach potrzebujemy znakomitych fachowców – wskazywał minister Przemysław Czarnek.

Wiceminister Marzena Machałek zwracała uwagę na rozwój kształcenia zawodowego w Polsce. – Bardzo dziękuję nauczycielom, trenerom, którzy angażują się z niezwykłym sercem, niezwykłym wysiłkiem. Cieszę się, że nasi zawodnicy, nasi mistrzowie zdobywają międzynarodowe laury. W Polsce milion uczniów uczy się w szkołach branżowych i technicznych. Osiągają oni znakomite wyniki. Widzimy coraz większe zainteresowanie szkołami branżowymi i technicznymi – mówiła Sekretarz Stanu w MEiN. 

Głos zabrał także przedstawiciel głównego organizatora dwudniowego wydarzenia – dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat Polski do WorldSkills i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: – Pięć lat temu na jednym ze spotkań dyrektorów programu Erasmus Plus zobaczyłem prezentację obecnej tu naszej szefowej Dity Traidas na temat programu WorldSkills. Zaraz później zapytała mnie, dlaczego Polska jeszcze w tym nie uczestniczy, i to był początek. Daliśmy radę przez te ostatnie dni. Ale nie my jako fundacja. To wysiłek zbiorowy: zawodników i wielu osób z różnych firm oraz instytucji zaangażowanych w rozwój konkursu od lat. 

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. W EuroSkills rywalizuje 30 państw ze Starego Kontynentu, w WorldSkills – 85 krajów z całego świata. To największe tego rodzaju zawody na świecie, które mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Jest to również miejsce wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowania partnerstw edukacyjno-rynkowych. Zawody europejskie i światowe odbywają się naprzemiennie co dwa lata.