- Jeśli złożonych zostanie więcej wniosków niż stypendiów, co będzie decydowało o przyznaniu stypendiów?
W przypadku zbyt dużej liczby chętnych w ramach pierwszego naboru ogólnopolskiego, w pierwszej kolejności do projektu zostaną przyjęci uczniowie i uczennice uczęszczający do klas 5-6 szkół podstawowych. W drugiej kolejności decydowała będzie kolejność zgłoszeń.
- Jakie są dostępne ścieżki złożenia wniosku o przyznanie stypendium?
Wniosek o przyznanie stypendium IKR Junior można złożyć za pomocą dwóch dostępnych ścieżek:
- Indywidualna: rodzice, opiekunowie prawni lub uczniowie pełnoletni mogą samodzielnie złożyć wniosek.
- Instytucjonalna: szkoły oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze będą mogły zgłaszać swoich uczniów.
- Na jakie zajęcia będzie można się zapisać w ramach IKR?
Każdy uczeń lub uczennica biorący udział w projekcie (i jego rodzic lub opiekun prawny) będzie mógł wybrać dowolne zajęcia w interesującej go tematyce. Możliwe będzie finansowanie zajęć np. z nauki programowania, nowoczesnych technologii, sportowych i ruchowych, muzycznych, artystycznych, modelarskich, technicznych, literackich czy językowych. Zajęcia mogą być indywidualne lub grupowe w trybie stacjonarnym, hybrydowym lub online. Uczestnik lub uczestniczka projektu będzie mógł wybrać zajęcia organizowane, w trybie ciągłym bądź też cyklicznym, zajęcia weekendowe oraz organizowane w trakcie ferii zimowych.
- Czy sam muszę znaleźć miejsce, które organizuje zajęcia?
Tak, znalezienie organizatora zajęć dodatkowych pozostaje po stronie ubiegającego się o stypendium IKR Junior.
Osoba ubiegająca się o stypendium może wskazać we Wniosku o stypendium podmiot świadczący usługi wybranych zajęć dodatkowych. Jeśli nie zrobi tego na tym etapie, konieczne będzie uzupełnienie tych danych w systemie IKR Junior na oddzielnym formularzu (Formularz na zajęcia) najpóźniej w terminie 7 dni od momentu podpisania Umowy ws. przyznania stypendium.
- Jestem uczniem szkoły policealnej, czy mogę wziąć udział w projekcie?
Uczniowie i uczennicy szkół policealnych nie mogą wziąć udział w naborze ogólnopolskim. Projekt jest skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych klas 5-8 oraz ponadpodstawowych każdego typu (liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa I stopnia, szkoła branżowa II stopnia; szkoła specjalna przysposabiająca do pracy) pochodzących z rodzin o relatywnie niskich dochodach lub umieszczonych w pieczy zastępczej instytucjonalnej oraz rodzinnej zawodowej, które są osobami fizycznymi bezpośrednio korzystającymi ze wsparcia EFS+.
- Od 6 miesięcy prowadzę firmę w sektorze edukacji pozaformalnej, w Polsce, czy mogę być organizatorem zajęć dodatkowych w projekcie?
Uprawnionymi podmiotami do udzielania zajęć dodatkowych w ramach projektu mogą być podmioty prowadzące od co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nieprzerwanie działalność, na terytorium RP, w sektorze edukacji formalnej lub pozaformalnej potwierdzoną zapisem w odpowiednim rejestrze.
- W jakiej formie dostanę stypendium?
Przyznane stypendium będzie bezpośrednio przekazane wybranemu przez uczestnika lub uczestniczkę podmiotowi realizującemu zajęcia na podstawie wystawionego dokumentu finansowego – faktury. Warto również pamiętać, że w celu monitorowania wysokości przyznanego stypendium oraz kwoty, która jeszcze pozostała do wykorzystania, uczeń lub uczestniczka w ramach swojego konta będzie dysponować liczbą punktów w wysokości 5000 pkt rocznie, które FRSE wymieni w procesie płatności za zajęcia dodatkowe w stosunku 1 PLN = 1 punkt.
- Jakie kryteria dochodowe należy spełnić, aby wziąć udział w projekcie?
Kryterium dochodowe upoważniające do złożenia wniosku o stypendium jest spełnione w następujących przypadkach:
- Jeżeli uczeń lub uczennica korzysta z programu „Posiłek w szkole i w domu”, wystarczające będzie potwierdzenie tego faktu przez dyrektora szkoły, do której uczeń lub uczennica uczęszcza w postaci wydanego zaświadczenia lub zaświadczenia wydanego przez OPS albo decyzji administracyjnej o korzystaniu z programu w chwili złożenia wniosku.
- Jeśli uczeń lub uczennica nie korzysta z programu „Posiłek w szkole i w domu”, ale pobiera zasiłek rodzinny – wystarczające będzie zaświadczenie o pobieraniu zasiłku rodzinnego z OPS albo decyzja administracyjna o przyznaniu zasiłku rodzinnego, w której wskazany okres zasiłkowy obejmie moment złożenia wniosku.
Warto również pamiętać, że dla uczniów i uczennic umieszczonych w pieczy zastępczej instytucjonalnej oraz rodzinnej zawodowej i rodzinnych domach dziecka kryterium dochodowe nie będzie miało zastosowania.
- Ile osób otrzyma stypendia w pierwszym naborze?
W pierwszym naborze stypendium otrzyma 4 tys. uczniów i uczennic z całej Polski.
- Kto może wziąć udział w pierwszym naborze?
W pierwszym naborze mogą wziąć udział uczniowie i uczennice szkół podstawowych klas 5-8 oraz ponadpodstawowych każdego typu (liceum ogólnokształcące: klasa 1-4, technikum: klasa 1-5, szkoła branżowa
I stopnia: klasa 1-3, szkoła branżowa II stopnia: klasa 1-2; szkoła specjalna przysposabiająca do pracy: klasa 1-3) z wyłączeniem szkół policealnych, pochodzący z rodzin o relatywnie niskich dochodach lub umieszczeni w pieczy zastępczej.
- Czy w pierwszym naborze wnioski mogą składać obcokrajowcy?
Tak, uczniowie i uczennice, którzy są obcokrajowcami i uczęszczają do szkół na terenie Polski, mogą składać wnioski w ramach pierwszego naboru.
- Kiedy dokładnie rusza rekrutacja do pierwszego naboru i jak długo potrwa?
Rekrutacja do pierwszego naboru potrwa od 2 czerwca (od godz. 10:00:00 czasu polskiego) do 16 czerwca (do godz. 23:59:59 czasu polskiego), z zastrzeżeniem, że zostanie ona automatycznie zamknięta po wpłynięciu 4500 wniosków.
- Ile wynosi stypendium w pierwszym naborze?
W pierwszym naborze maksymalna kwota wsparcia na jednego uczestnika lub uczestniczkę wyniesie max. 15 000 zł brutto (co odpowiada 15 000 pkt) na 3 lata szkolne, czyli po 5000 zł brutto na każdy okres stypendialny.
- Czym jest okres stypendialny?
Jest to termin, który określa datę rozpoczęcia oraz zakończenia zajęć dodatkowych w ramach poszczególnych lat szkolnych. W ramach pierwszego naboru przewidziane są 3 okresy stypendialne.
- Czy niewykorzystane punkty z danego okresu stypendialnego przechodzą na kolejne?
Niewykorzystanie przyznanych punktów na konkretny okres stypendialny skutkuje ich wygaśnięciem. Założenia programowe nie przywidują możliwości przenoszenia punktów pomiędzy okresami stypendialnymi.