treść strony

Promocja kształcenia zawodowego poprzez krajowe i międzynarodowe konkursy umiejętności EuroSkills i WorldSkills

Projekt realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. 

Celem projektu jest promocja kształcenia zawodowego i tworzenie przestrzeni dla efektywnej współpracy biznesu z kształceniem zawodowym poprzez organizację krajowych konkursów umiejętności zawodowych pn. SkillsPoland, podczas których wyłaniani są zawodniczki i zawodnicy na konkursy EuroSkills i WorldSkills, oraz udział polskich drużyn w obu wspomnianych konkursach.

W ramach projektu będą realizowane następujące działania:

1. Przygotowanie i przeprowadzenie corocznych, dwuetapowych eliminacji (konkursy regionalne i konkurs SkillsPoland) zmierzających do wyłonienia drużyny reprezentującej Polskę na zawodach EuroSkills i WorldSkills.
2. Realizacja szkoleń drużyny narodowej.
3. Udział reprezentantów i reprezentantek oraz ekspertów i ekspertek z Polski w konkursach EuroSkills i WorldSkills za granicą.
4. Opracowanie raportów wraz z rekomendacjami.

Grupą docelową projektu są szeroko pojęci interesariusze i interesariuszki kształcenia zawodowego w Polsce, w tym w szczególności: uczniowie i uczennice oraz nauczycielki i nauczyciele szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe; szkoły branżowe, technika, centra kształcenia zawodowego oraz branżowe centa umiejętności (od 2024 r.); szkoły wyższe w zakresie pozyskiwania przyszłych studentów ze szkół branżowych; władze centralne i regionalne odpowiedzialne za kształtowanie i wdrażanie polityki kształcenia zawodowego; kuratorzy oświaty oraz inni przedstawiciele i przedstawicielki ministerstw właściwych dla zawodów oraz jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialni za prawidłowy nadzór nad systemem kształcenia zawodowego; przedstawiciele i przedstawicielki pracodawców; organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe; organizacje branżowe (organizacje pracodawców, samorządy gospodarcze lub inne organizacje gospodarcze, stowarzyszenia lub samorządy zawodowe, sektorowe rady do spraw kompetencji); uczniowie i uczennice szkół podstawowych (szczególnie siódmoklasiści i ósmoklasiści) jako osoby stojące przed wyborem dalszej ścieżki nauki.

Efektem podjętych działań będzie wyłonienie zawodników krajowych i zagranicznych konkursów EuroSkills i WorldSkills, zwiększanie ich kompetencji poprzez treningi, zgrupowania i spotkania z ekspertami.

Całkowity koszt projektu: 29 998 320,84 zł

Dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich: 24 754 614,36 zł

 

#Fundusze EU #FunduszeEuropejskie