treść strony

Cyfrowa szkoła przyszłości – rozpoczęcie konsultacji dotyczących portalu edukacja.gov.pl

Usługi i narzędzia związane z edukacją oraz nauką w jednym miejscu – to podstawowe założenie nowego portalu edukacja.gov.pl. Szczegóły projektu przedstawili na wspólnej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej, szef Centrum GovTech Justyna Orłowska. To kolejny krok w kierunku cyfrowej szkoły przyszłości.

  • fot. MEiN

– Mamy wielkie inwestycje w nowoczesny sprzęt w każdej szkole, czego przykładem są Laboratoria Przyszłości, które są już we wszystkich szkołach podstawowych i które będą również w szkołach ponadpodstawowych. Oprócz tego miliardowe inwestycje – jeszcze w ramach środków covidowych – w nowoczesny sprzęt, komputery, w rozmaite urządzenia cyfrowe. To wszystko powoduje, że informatyzacja polskiej szkoły jest rzeczywiście na bardzo wysokim poziomie – mówił minister edukacji i nauki.

Podczas konferencji prasowej szef MEiN przedstawił założenia portalu edukacja.gov.pl. W jednym miejscu zostaną zebrane najważniejsze informacje, usługi i narzędzia związane z edukacją i nauką. Z portalu będą mogli korzystać uczniowie, rodzice, nauczyciele, studenci i absolwenci. 

Pełnomocnik ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej, szef Centrum GovTech Justyna Orłowska mówiła, że zestaw usług i narzędzi oferowanych przez stronę edukacja.gov.pl zostanie wypracowany w toku konsultacji społecznych. – To jest taki cyfrowy tornister, tylko nic nie waży. Nie dotyczy tylko ucznia, ale także nauczycieli, rodziców, absolwentów. Tam właśnie będą mogli znaleźć swoje dyplomy bez konieczności zwracania się o ten papierowy dokument – mówiła Justyna Orłowska.

Portal powstał, aby zapewnić członkom społeczności edukacyjnej – niezależnie od tego, czy rozpoczynają naukę, uczą innych czy prowadzą szkołę – korzystanie z usług i narzędzi, które mogą być przydatne w nauce i pracy. Dzięki serwisowi edukacja.gov.pl każdy będzie miał dostęp do informacji niezbędnych do wyboru szkoły, uczelni, będzie mógł zdalnie wypełnić formularz aplikacyjny czy sprawdzić online wyniki rekrutacji. 

Portal ujednolici narzędzia i procesy już udostępnione przez instytucje publiczne oraz zapewni nowe. Na indywidualnym koncie zostaną zgromadzone różne dokumenty edukacyjne. Będzie można je udostępnić innym, np. podczas rekrutacji. Na cyfryzacji procesów zyskają też szkoły i organy prowadzące – zarządzanie oświatą stanie się szybsze i łatwiejsze. 

Nowe funkcjonalności edukacja.gov.pl będą poszerzane sukcesywnie. Formuła portalu i jego funkcjonalności zostaną wypracowane w toku konsultacji.

Do udziału w konsultacjach zapraszamy wszystkich członków społeczności edukacyjnej i naukowej – uczniów, studentów, rodziców, nauczycieli, korepetytorów, dyrektorów szkół.
Konsultacje będą odbywały się dwutorowo.

Na stronie edukacja.gov.pl znajduje się specjalny formularz, który umożliwia zgłoszenie propozycji funkcjonalności i oczekiwań wobec portalu. Jego wypełnienie zajmie użytkownikowi zaledwie kilka minut. W przypadku wątpliwości zespół portalu będzie kontaktował się z autorami propozycji. Równolegle zespół będzie też przeprowadzał pogłębione wywiady, aby jak najlepiej odzwierciedlić oczekiwania użytkowników – wszystko zgodnie z najlepszymi praktykami z zakresu user experience.

Konsultacje nie mają wyznaczonego terminu zakończenia, ale propozycje zgłaszane wcześniej będą szybciej uwzględniane.

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej szybki internet jest już w niemal każdej szkole. Uczniowie i nauczyciele korzystają z nowoczesnego sprzętu multimedialnego zakupionego w ramach programów „Aktywna tablica” i „Laboratoria Przyszłości”. Unowocześnianie polskiej edukacji i zwiększanie udziału nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym okazało się niezwykle istotne w czasach nauki zdalnej.