treść strony

Dzień Autorów Europejskich 2024

Komisja Europejska serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji Dnia Autorów Europejskich. Wydarzenie odbędzie się 25 marca 2024 r.

  • fot. KE

Dzień Autorów Europejskich to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy sektorami literatury i edukacji, a także zachęcanie mieszkańców kontynentu do czytania i odkrywania literatury europejskiej wraz z jej bogactwem językowym oraz kulturowym. Ważne jest też uświadomienie edukacyjnej roli książek jako narzędzia rozwoju osobowości i umiejętności, które pozwalają stawić czoło bieżącym wyzwaniom w życiu prywatnym i społecznym.

Do wspólnego czytania na głos zaproszonych jest 40 krajów z całego kontynentu. Wydarzenie będzie celebrowane 25 marca 2024 r. w formie następujących działań:

  • spotkania i aktywności czytelnicze w szkołach, bibliotekach i księgarniach;
  • tournée europejskich autorów;
  • konferencja Komisji Europejskiej poświęcona promocji czytelnictwa (zaplanowana w dniach 25-26 marca 2024 r. w Belgii).

Szczegółowe informacje

Wkrótce na powyższej stronie zostanie opublikowany przewodnik, jak zorganizować wydarzenie czytelnicze w ramach Dnia Autorów Europejskich 2024. Zachęcamy do tego zwłaszcza szkoły!

Jak dołączyć do inicjatywy? Wystarczy zgłosić własne wydarzenie, rejestrując się tutaj:

Zarejestruj wydarzenie

Wszelkie pytania dotyczące Dnia Autorów Europejskich można kierować na adres: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

To będzie już druga edycja tej inicjatywy Komisji Europejskiej – pierwsza odbyła się 27 marca 2023 r. Brało w niej udział aż 920 szkół z całej Europy, w tym 118 z Polski.

A jak to wyglądało w praktyce? Można o tym się dowiedzieć tutaj: Zainspiruj się! Dzień Autorów Europejskich [EN]. Wśród przykładów działań jest m.in. wirtualne czytanie zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Uczniowie obejrzeli na YouTube odczyt brytyjskiego pisarza mieszkającego w Belfaście – Glenna Pattersona. Zyskali dzięki temu wiedzę o konflikcie między protestantami a katolikami w Irlandii Północnej. Na koniec przesłali autorowi swoje pytania drogą elektroniczną.

Zgodnie z założeniami Dzień Autorów Europejskich ma charakter cykliczny i organizowany jest co roku w ostatni poniedziałek marca.