treść strony

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2022

29 kwietnia 2022 r. już po raz czwarty odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej.

  • fot. Shutterstock

Inauguracja Dnia Nowych Technologii w Edukacji (DNTE) odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach w piątek, 29 kwietnia br. (od godz. 10:00). W wydarzeniu biorą udział szkoły i placówki, organizując zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ekspertami, a także lekcje pokazowe dla dzieci i dorosłych. Zgłoszenia inicjatyw można było wysyłać do 26 kwietnia 2022 r.

Konkurs na najlepsze wydarzenie

Wszyscy, którzy zarejestrowali swoje aktywności w ramach DNTE, będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze wydarzenie. Rozegra się on w trzech kategoriach:

  1. Przedszkola.
  2. Szkoły podstawowe.
  3. Szkoły ponadpodstawowe lub placówki oświatowe.

Najciekawsze pomysły zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi.

Termin wysyłania zgłoszeń do konkursu to 31 maja 2022 r.

Warunkami uczestnictwa w konkursie są:

  1. Zgłoszenie przez szkołę/placówkę oświatową wydarzenia w ramach DNTE.
  2. Zorganizowanie 29 kwietnia br. aktywności w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji.
  3. Przygotowanie relacji z wydarzenia DNTE za pomocą edytora dostępnego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.epodreczniki.pl.
  4. Przesłanie do właściwego kuratora oświaty linku do relacji wraz z metryczką z danymi zawartymi w regulaminie konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w regulaminie wydarzenia.

„Nowe technologie a prywatność. Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie?”

Kluczowym zadaniem współczesnej edukacji jest zapewnienie młodemu pokoleniu m.in. odpowiedniego przygotowania do bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Ważne jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę ochrony danych osobowych i prywatności podczas korzystania z różnorodnych urządzeń (tabletów, smartfonów, smartwatchów, komputerów i innych urządzeń połączonych w sieci).

Edukację w tym zakresie wspiera Urząd Ochrony Danych Osobowych, który dołączył do Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Urząd opracował materiał „Nowe technologie a prywatność. Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie?”, który można wykorzystać podczas zajęć z uczniami w ramach DNTE.

Zachęcamy do włączenia się w Dzień Nowych Technologii w Edukacji!