treść strony

Edycja specjalna SkillsPoland: dr hab. Paweł Poszytek w Polsat News

W kontekście edycji specjalnej zawodów SkillsPoland w Krakowie dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, 12 marca 2023 r. był gościem Polsat News. Stanowiło to świetną okazję do tego, by szerzej zaprezentować inicjatywę WorldSkills oraz znaczenie wrześniowych zawodów EuroSkills 2023 w Gdańsku.

  • fot. Polsat News

Edycja specjalna SkillsPoland została zorganizowana we współpracy z krakowskimi uczelniami. 10 marca 2023 r. młodzi zawodnicy przystąpili do rywalizacji w konkurencjach: technologie internetowe i rozwojowe (web development) w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz grafika komputerowa w Akademii Sztuk Pięknych.

Wydarzenie zwieńczyła uroczysta gala 12 marca 2023 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej, podczas której odbyła się ceremonia wręczenia medali dla wyłonionych najlepszych fachowców. Będą oni reprezentować Polskę na EuroSkills 2023 w Gdańsku.

12 marca 2023 r. na antenie Polsat News, w audycji „Nowy Dzień”, dr hab. Paweł Poszytek przybliżył główne cele, które przyświecają inicjatywie WorldSkills łączącej naukę z biznesem. Dla młodych zawodników jest to szansa na nawiązanie kontaktów zarówno z rówieśnikami, jak i ekspertami najwyższej światowej klasy, a przede wszystkim na rozwijanie zdolności zawodowych według najlepszych standardów (często adaptowanych do krajowych systemów edukacji branżowej) i z dostępem do najnowocześniej infrastruktury, co korzystnie wpływa na rozwój przyszłej kariery.

Dyrektor generalny podkreślił również to, że w krakowskiej edycji specjalnej uczestniczyli zarówno specjaliści techniczni, jak i przedstawiciele zawodów artystycznych związanych z grafiką komputerową. Jest to dziedzina, które łączy w sobie aspekty ścisłe z humanistycznymi. Opowiedział także o znaczeniu zawodów EuroSkills 2023, które w dniach 5-9 września odbędą się w Gdańsku.

Ekipa Polsat News gościła również na wydarzeniu w Krakowie – podczas rywalizacji oraz gali ją wieńczącej. Krótką relację można było obejrzeć w serwisie informacyjnym „W Rytmie Dnia” 12 marca 2023 r.