treść strony

Europejskie Forum Młodych Liderów już za nami

Dobiegło końca Europejskie Forum Młodych Liderów 2023, w którym uczestniczyło 250 osób z 20 europejskich krajów. Program trzydniowego wydarzenia wypełniony był dyskusjami i debatami, nie zabrakło też zwiedzania miasta i czasu na integrację. Tegoroczna edycja odbyła się 24-26 kwietnia w Katowicach.

 • Młodzi podczas Europejskiego Forum Młodych Liderów w Katowicach

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Wiceminister Marcin Ociepa z uczestnikami EFML

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Marcin Ociepa, Ministerstwo Obrony Narodowej

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Paneliści „Eurodesk – od informacji do aktywności”

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Jakie jest miejsce młodych ludzi w Europie jutra?

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • – Nie bój się, bądź odważny! Jeśli zrozumiesz siebie i to, kim jesteś – odniesiesz sukces

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

W trakcie pierwszej sesji plenarnej „Zaspokajanie potrzeb rynku pracy. Zawody i praca w przyszłości” dyskutowano zarówno o potrzebach młodych, jak i samych pracodawców. Rozmówcy wskazywali przede wszystkim na istotę rozwoju kompetencji miękkich, ale jak podkreślał Robert Musiałkiewcz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, nie można zapominać o rozwoju kompetencji cyfrowych. Obecni na sali prelegenci (Robert Bednarz, Monika Bezak, Aneta Kożuchowska, Lilla Młodzik, Robert Musiałkiewicz) zgodnie uznali, że najważniejsze w ścieżce rozwoju lidera są proaktywność, poznanie swoich możliwości oraz umiejętność stawiania granic.

– Nie bój się, bądź odważny! Jeśli zrozumiesz siebie i to, kim jesteś – odniesiesz sukces – przekonywała Katya, pochodząca z Ukrainy uczestniczka Forum, która studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i która włączyła się w dyskusję.

W panelu „Biznes w poszukiwaniu talentów – zaplanuj karierę” prelegenci (Michał Kapczuk, Katarzyna Olszewska, Joanna Szafarczyk) poruszyli temat podejmowania pracy podczas studiów. Dzielili się także najlepszymi praktykami oraz doradzali, w jaki sposób dobierać oferty, aby nadać rozpędu swojej karierze zawodowej.

Młodzi uczestnicy Forum mogli dowiedzieć się, czym jest Eurodesk i jakie daje możliwości. Ambasadorzy Eurodesk Polska mówili o korzyściach, jakie może przynieść np. wymiana młodzieżowa lub lokalny wolontariat. Jako beneficjenci międzynarodowych projektów podzielili się swoimi wspomnieniami na temat tych aktywności.

Uczestnicy Strefy Dialogu (Weronika Chmielewska, Agnieszka Dybowska, Alessandra Jabłonowska, Piotr Masłowski, Michał Pietrzok) zastanawiali się nad tym, jakie jest miejsce młodych ludzi w Europie jutra. W krótkiej ankiecie młodzi uczestnicy Forum wymienili: komunikację, rozwiązywanie problemów, zaangażowanie, solidarność społeczną oraz elastyczność. 

Panel dyskusyjny „Nowe przywództwo” skupił się na nowych trendach i wyzwaniach, jakie stawiają współczesne realia dla dzisiejszych liderów. Daniel di Gusto, Róża Szafranek i Przemysław Zakrzewski omówili także kwestie związane z budowaniem zespołu i zarządzaniem nim.

Gościem specjalnym trzeciego dnia Forum był Marcin Ociepa, wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Europa potrzebuje nowej generacji liderów – zapewniał. Z młodzieżą rozmawiał o modernizacji armii i współpracy w ramach NATO. Uczestnicy dopytywali o zaangażowanie Polski w konflikt w Ukrainie i współpracę międzynarodową w zakresie dostaw broni.

Ideą spotkań EFML było zapewnienie przestrzeni działaczom z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego i Polski do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów oraz merytorycznych dyskusji. – Bardzo się cieszę, że przyjechałam na Europejskie Forum Młodych Liderów. Najbardziej cenię sobie networking i możliwość spotkania tylu świetnych młodych ludzi. Wracam pełna inspiracji i motywacji do pracy nad sobą i zmiany tego świata na lepsze – powiedziała Diana z Ukrainy, reprezentująca inicjatywę „Young European Ambassadors”.

– Wracam do kolegów i koleżanek z tymi wszystkimi inspiracjami, które tutaj otrzymałam, choć nie jest to doświadczenie, które można komuś w pełni przekazać, to trzeba po prostu przeżyć – mówiła Jasmine z Mołdawii.

Europejskie Forum Młodych Liderów to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Organizatorami są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.