treść strony

Gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością

Poznań to z jednej strony kolebka państwa polskiego z niezwykle bogatą historią, z drugiej zaś – prężnie rozwijające się centrum artystyczno-biznesowe, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

 • Stary Rynek

  fot. Shutterstock

 • Kulinarna atrakcja Poznania

  fot. Shutterstock

 • Brama Poznania

  fot. Shutterstock

 • Stary Browar

  fot. Shutterstock

 • Cesarski Zamek

  fot. Shutterstock

 • Centrum Szyfrów Enigma

  fot. LUKASZ GDAK/Centrum Szyfrów Enigma

 • Ostrów Tumski

  fot. Shutterstock

1. OSTRÓW TUMSKI to najstarsza część Poznania, która pozwala na odkrywanie początków Polski – to bowiem tutaj „wszystko się zaczęło”. Na tej przepełnionej historią wyspie na Warcie znajdziemy pozostałości pałacu Mieszka I i kaplicy Dobrawy – najstarszego murowanego budynku w Polsce, przedstawionego również w postaci efektownej instalacji artystycznej z profilowanego szkła. Centralna część Ostrowa to piękna Katedra Poznańska, w której trzeba obejrzeć niezwykle dekoracyjną Złotą Kaplicę. Na wyspie działa także Rezerwat Archeologiczny i Muzeum Archidiecezjalne z ciekawą kolekcją sztuki sakralnej.

2. STARY RYNEK to tętniące życiem serce Poznania. Jego powstanie datuje się na 1253 r., co czyni go starszym nawet od rynku w Krakowie. To przede wszystkim miejsce spotkań, pełne restauracji i klimatycznych kawiarni, w których można spróbować lokalnych specjałów. Na wieży renesansowego ratusza codziennie o 12.00 trykają się słynne poznańskie koziołki – najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Usytuowane na środku rynku malownicze domki budnicze zachwycają intensywnymi kolorami, a rozmieszczone w czterech rogach placu fontanny (w tym jedna barokowa) przynoszą latem upragnione ukojenie. Przy okazji zwiedzania rynku warto udać się do położonej niedaleko fary – pięknego barokowego kościoła, uznawanego za jedną z największych atrakcji miasta. Wielbicieli sztuki zainteresować może także oferta okolicznych muzeów, których w pobliżu znajduje się aż dziesięć, m.in. Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Sztuk Użytkowych.

3. W odległości ok. 700 metrów od rynku rozpościera się DZIELNICA CESARSKA – młodsza część Starego Miasta, stanowiąca swego rodzaju centrum kulturalno-naukowe Poznania. Poza monumentalnym Zamkiem Cesarskim (obecnie siedzibą Centrum Kultury Zamek) znajdują się tu także budynki Collegium Maius i Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej oraz Filharmonii Poznańskiej. Uwagę przykuwa również okazały gmach Teatru Wielkiego Opery Poznańskiej oraz słynne dwa krzyże – pomnik Ofiar Czerwca 1956. Z Dzielnicy Cesarskiej łatwo także dotrzeć do innego ważnego symbolu miasta – centrum wystawienniczego Międzynarodowe Targi Poznańskie. Targi te, uznawane za najstarsze w Polsce, co roku przyciągają odwiedzających z całego świata.

4. BRAMA POZNANIA (ICHOT) jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. To miejsce, które przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi przedstawia ponadtysiącletnią historię Ostrowa Tumskiego. Liczne multimedialne wystawy, interaktywne eksponaty, gry oraz filmy przybliżają dzieje wyspy katedralnej oraz w ciekawy sposób opowiadają o początkach państwa polskiego i dawnego poznańskiego grodu.

5. ROGALOWE MUZEUM zlokalizowane w jednej z urokliwych poznańskich kamienic przy Starym Rynku zabiera swoich gości na fascynującą wyprawę po smakach i opowieściach stolicy Wielkopolski. Podczas pełnego humoru pokazu można zapoznać się z gwarą poznańską, posłuchać legendy o św. Marcinie, a co najważniejsze – wraz z Rogalowym Mistrzem przygotować własnoręcznie najprawdziwszego rogala świętomarcińskiego. Pokaz wieńczy oczywiście radosna degustacja.

6. Wizyta w STARYM BROWARZE to doskonała okazja, by poznać biznesowe oblicze Poznania. Ten spektakularny obiekt architektoniczny otrzymał w 2005 r. tytuł Najlepszego Centrum Handlowego na Świecie. Łączy w sobie tradycyjne centrum handlowe o wyjątkowej estetyce z nietypową galerią sztuki współczesnej. Na stałe znajdują się w nim m.in. rzeźby Igora Mitoraja, a regularnie odbywają się tu także rozmaite wystawy czasowe.

7. CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA to unikalna w skali kraju, nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która prezentuje historię złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez trzech wybitnych polskich matematyków i kryptologów: Mariana Rajewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Odwiedzający Centrum poznają metody szyfrowania wiadomości i zabezpieczania danych od czasów starożytnych aż po współczesność. Mogą również wziąć udział w szybkim kursie szyfrowania i na bieżąco przetestować nabyte umiejętności.

Poznańskie atrakcje poleca:
Marcin Fabiszak – przewodnik po Poznaniu, wykładowca na kursach dla przewodników miejskich, autor tekstów i nagrań popularyzujących wiedzę o Poznaniu. Lubi klimat starych poznańskich dzielnic, Łazarza i Jeżyc, ich rynków, secesyjnych kamienic, gwary miejskiej, którą podsłuchuje, spacerując ze swoim kejterkiem, czyli – po poznańsku – pieskiem.

Zagraniczni studenci o Poznaniu:
Yevhenii Hnatiuk z Ukrainy, student dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Jako aktywny cyklista jestem zafascynowany poznańską Wartostradą – malowniczą ścieżką pieszo-rowerową, która prowadzi m.in. przez tak piękne tereny, jak Ostrów Tumski czy park Cytadela. W Poznaniu cenię też sobie liczne atrakcje kulturalne, chętnie chodzę na wystawy organizowane w Zamku czy na dziedzińcu Starego Browaru.

Andrea Cabizza z Włoch, student Politechniki Poznańskiej: Uwielbiam poznańskie parki i okoliczne jeziora. Najlepiej czuję się w parku Sołackim, choć podoba mi się też Malta, Cytadela i park Wilsona. Uważam, że poznański rynek jest jednym z najładniejszych w Polsce.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2023: