treść strony

Get connected!

Ogrom wiedzy, fascynujące kontakty, budujące doświadczenia, wzajemne inspiracje. Takich słów używali goście z całej Europy (i nie tylko), by opisać efekty październikowego szkolenia dla instytucji planujących udział w programie Erasmus+.

  • Teambuilding. Zadanie? Zbudować wysoką wieżę w najbardziej efektywny sposób.

    fot. Krzysztof Kuczyk/FRSE

Podczas czterech jesiennych dni – od 23 do 26 października 2023 r. – siedemdziesiąt osób z trzynastu krajów odbyło swoją pierwszą podróż po Akcji 2 sektora Szkolnictwo wyższe programu Erasmus+. Do Warszawy – na warsztaty „Get cOnnected! Advancing Higher EDucation through New Erasmus+ Cooperation Partnerships (GO-aHED)”, współorganizowane przez trzy narodowe agencje programu Erasmus+ (polską, hiszpańską i francuską) – przybyli przedstawiciele miejsc bliskich (Litwa czy Francja) i odległych (jak Turcja czy karaibska Martynika).

Pierwszy był pomysł
Uczestnicy mieli szansę przedstawienia swoich pomysłów na międzynarodowym forum i zapoznania się z przykładami dobrych praktyk, np. z zaprezentowanym przez dr Martę Materską-Samek projektem Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczącym zastosowań technologii immersyjnych w sztuce. 

Od pomysłów można było od razu przejść do budowania owocnych partnerstw – takich, w których potrzeby instytucji i grup docelowych są spójne, a zasoby współpracujących podmiotów wzajemnie się uzupełniają. Uczestnicy – podczas grupowych dyskusji i kreatywnych zadań realizowanych w zespołach – uczyli się zasad efektywnej współpracy i sposobów rozwiązywania trudności.

Partnerstwo i realizacja
Krok po kroku każda grupa tworzyła swój projekt, opierając się na standardach programu Erasmus+, jego kluczowych wartościach i własnych możliwościach. Twórcy przedsięwzięcia musieli zadać sobie pytania: Do kogo kierujemy projekt? Jakie są nasze cele? Na jakie potrzeby odpowiada? Jak możemy uczynić go przyjaznym środowisku? Jak zamierzamy zapewnić trwały wpływ i jak go ocenimy?

Autorzy wszystkich stworzonych projektów zyskali cenne informacje zwrotne od ekspertów z Narodowych Agencji.

Cztery intensywne dni szkolenia wypełnione były połączeniem: ludzi, kultur, idei i wiedzy. Wszystko po to, by uczestnicy zobaczyli, że mogą wystartować.  Pełni pomysłów, pragnień, wiedzy i doświadczeń. Z nowymi inspirującymi kontaktami. Z sukcesem.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 4/2023: