treść strony

Rewolucja w nauce francuskiego

Co łączy język Moliera, współczesną literaturę i Gdańsk? Platforma FLEvolution! Dzięki niej nauka staje się przygodą i okazją do żywych spotkań z kulturą

  • Projektowi towarzyszą wydarzenia artystyczne, np. wystawy

    fot. Szymon Łaszewski

  • Uczestnicy biorą udział z francuskimi pisarzami np. z Brigitte Giraud

    fot. Szymon Łaszewski

  • Uczestnicy sadzili również drzewa

    fot. Szymon Łaszewski

FLEvolution to innowacyjna platforma edukacyjna tworzona z myślą o uczniach, studentach i nauczycielach języka francuskiego. Znajdą tu oni ćwiczenia oparte na tekstach współczesnej literatury francuskiej – rebusy, zagadki, krzyżówki, grafiki i wiele innych. Zadania powstają z inicjatywy użytkowników – studentów i studentek filologii romańskich 18 ośrodków uniwersyteckich, w tym  Uniwersytetu Gdańskiego (UG), gdzie bije serce projektu, w ramach którego rozwijana jest platforma – jak również przy udziale zaangażowanych osób z instytucji partnerskich z Polski, Austrii i Francji.

Proces powstawania treści na platformie FLEvolution jest równie inspirujący co jej zawartość. Wszystko zaczyna się od wybrania konkretnego francuskiego pisarza, przy czym autorzy projektu kierują się analizą wartości literackiej jego dzieł oraz... jego dostępnością (musi być gotowy przyjechać do Gdańska na spotkanie ze studentami). Następnie selekcjonowane są fragmenty wybranych utworów, które posłużą jako baza do opracowania ćwiczeń językowych. Na tym etapie do akcji wkraczają studenci – pod czujnym okiem tutorów tworzą zadania, wykorzystując przy tym swoją kreatywność i świeże spojrzenie. Po weryfikacji przez ekspertów ćwiczenia trafiają na platformę i są dostępne dla wszystkich, którzy znają język francuski przynajmniej na poziomie podstawowym. Co ważne, korzystanie z platformy jest bezpłatne, dzięki czemu każdy może zanurzyć się w świat francuskiej literatury i doskonalić swoje umiejętności językowe.

Z miłości do literatury
Pomysł na projekt „FLEvolution” narodził się w 2016 roku, gdy dr Katarzyna Kotowska z Zakładu Literatur Romańskich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przebywała na stażu badawczym w Paryżu. Nawiązała wtedy kontakty z francuskimi instytucjami literackimi, co zaowocowało współpracą przy organizacji wydarzeń literackich, m.in. Atelier Littéraire. Gdańsk. – Wpadłam na pomysł, aby zacząć zapraszać do Gdańska francuskich pisarzy i w ten sposób zainteresować naszych studentów literaturą współczesną. Brakowało mi jedynie dobrego źródła finansowania, i tu z pomocą przyszedł program Erasmus+ – wspomina dr Kotowska, koordynatorka przedsięwzięcia. 

Kwintesencją projektu są spotkania z pisarzami, połączone z grami terenowymi, występami muzycznymi i międzynarodową integracją. W maju tego roku twórcy „FLEvolution” zaprosili do Gdańska autorkę dwunastu powieści: Brigitte Giraud. – Najpiękniejsze w tym projekcie jest to, że studenci mogą przełamać barierę między odbiorcą a twórcą. Mają szansę bezpośrednio porozmawiać z pisarzami… i to po francusku! – tłumaczy dr Kotowska.

Wyjątkowość tej inicjatywy podkreśla także studentka UG Julia Fryca. – To wspaniała okazja do poćwiczenia francuskiego w mniej sterylnych niż uczelnia warunkach. Poznajemy ciekawych ludzi, kontakt z literaturą jest niebanalny, a zadania dydaktyczne rozwijają krytyczne myślenie – przyznaje.

Projekt „FLEvolution” to znakomita okazja do integracji i kontaktu z kulturą frankofońską. Jak podkreśla dr Michał Obszyński, adiunkt w Instytucie Romanistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnictwo w tej inicjatywie daje studentom nie tylko szansę na rozwijanie umiejętności językowych poprzez tworzenie autorskich ćwiczeń, ale pozwala im zanurzyć się w atmosferze otwartości i współpracy. – Zadania, które wymyślają uczestnicy, są następnie omawiane w grupie. Dzięki temu nauka staje się praktyczna, a literatura współczesna – bliska i inspirująca. Równie ważna jest możliwość spotkania się z podobnymi pasjonatami języka i poznania innych perspektyw, co często prowadzi do nawiązania międzynarodowych przyjaźni – mówi dr Michał Obszyński.

FLEvolution to nauka, która żyje – i do której chce się wracać! Platforma edukacyjna jest dostępna na: flevolution.eu/cms