treść strony

SkillsPoland 2022 – druga edycja konkursu w Polsce

23-25 listopada br. w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO odbędzie się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022. Jednocześnie będą to eliminacje do międzynarodowego konkursu EuroSkills. Polscy widzowie już niedługo lepiej poznają konkurs EuroSkills, który po raz pierwszy zagości w Polsce we wrześniu 2023 r.

  • fot. WorldSkills Poland

SkillsPoland to największy konkurs skierowany do uczniów szkół branżowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.  W ciągu trzech dni zmierzą się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku na gdańskich wydarzeniu zobaczymy aż 22 konkurencje: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, cukiernictwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, piekarstwo, przemysł 4.0, rzeźnik, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. Podczas konkursu wystąpi ponad 200 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni), a oceniać ich będzie 100 sędziów z Polski i zagranicy. Liczymy, że wydarzenie odwiedzi ponad 25 tys. widzów.

SkillsPoland to niepowtarzalna okazja dla odwiedzających na spróbowanie swoich sił w kilkunastu strefach „try a skill”, a także warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Wydarzenie uświetni panel dyskusyjny z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych.

Wyłącznym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland Sp. z o.o. Gospodarzem SkillsPoland 2022 jest Miasto Gdańsk, patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a partnerem strategicznym wydarzenia została Fundacja Empiria i Wiedza. 

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest skierowany do uczniów, studentów oraz osób pracujących, którzy do 5 września 2023 r. ukończą 18 lat i nie przekroczą 25. roku życia. Rekrutacja rozpocznie się już we wrześniu.

Czym jest EuroSkills?

EuroSkills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych. Rywalizacja toczy się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele czołowych firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i menedżerów.

Więcej informacji o inicjatywie WorldSkills Poland i wydarzeniu SkillsPoland 2022: