treść strony

Spojrzenie w przyszłość – murale, które szokują

Trzy nowe murale powstały w Łodzi – dwa przy Szkole Podstawowej nr 26 i jeden przy Bałuckim Ośrodku Kultury „Na Żubardzkiej”. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Tak chcieli ich autorzy, przekazując w formie obrazów swoje emocje związane z kondycją człowieka.

  • fot. Fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju

  • fot. Fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju

  • fot. Fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju

  • fot. Fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju

Młodzi artyści z czterech krajów Europy: Polski, Łotwy, Grecji i Cypru, działali w Łodzi w ramach erasmusowego projektu „A Glimpse into the Future” (Spojrzenie w przyszłość) w ostatnich dwóch tygodniach lipca. – Na muralach przedstawili swoją wizję przyszłości w różnych aspektach naszego życia – społecznym, zawodowym, ekologicznym oraz relacji międzyludzkich – mówi Magdalena Senator z Fundacji Strefa Inspiracji i Rozwoju, która pomogła młodzieży zrealizować ten projekt. – Bo mural jest nie tylko swoistym apelem społecznym, ale także elementem ambient marketingu, mającym za zadanie w sposób niestandardowy szokować potencjalnego odbiorcę sztuki i promować dzieła młodych twórców.

Każdy z nas jest astronautą
Dwa murale powstały na ogrodzeniu boiska SP 26 przy ul. Pogonowskiego. Pierwszy, zatytułowany „Spaced out”, zaprojektowała Elīna Sanda Zaķe z Łotwy. Przedstawia osobę w różowym skafandrze kosmonauty, dryfującą w dmuchanym flamingu po rozpostartej na niebie tęczy. Wokół fruwają owoce i różne gadżety. Elīna wyjaśnia, że każdy z nas jest swego rodzaju płynącym przez życie astronautą.

Drugi mural, zatytułowany „inhuman”, ma wzbudzać niepokój. Jego autorką jest Bianka Grymowska, uczennica Liceum Plastycznego w Łodzi. – Na mojej pracy widać, jak psy atakują przerażoną osobę, ale ich cienie zdradzają, że tak naprawdę nie są to zwierzęta, tylko inni ludzie – wyjaśnia. – Ten mural symbolizuje toksyczne relacje, w których ludzie zachowują się jak dzikie zwierzęta.

Ścianę Bałuckiego Domu Kultury „Na Żubardzkiej” zdobi mural powstały z trzech projektów: „Presja” i „Patelnia” Olgi Haloty z Polski oraz „Kobieta” Pavlosa Rapatsakosa z Grecji. Na „Presji” widzimy tłum ludzkich postaci, podobnych do siebie, ściśniętych, ukazanych w pastelowych kolorach – opowiada Olga. – To moja wizja społeczeństwa. Na ludziach wymuszone są nienaturalne, niewygodne pozy. Osoby w pasteloworóżowym kolorze kojarzą się z płciami binarnymi, bo chciałam ukazać trud dostosowywania się takich osób do panujących w społeczeństwie wymagań i stereotypów.

Natomiast „Patelnia” prezentuje Ziemię jako żółtko ogromnego smażonego jajka. Jest ona podrzucana i obracana na zawieszonej w płomieniach, stalowej patelni. – To moja próba ukazania globalnego ocieplenia, zainspirowana ostatnimi falami gorąca w europejskich miastach – wyjaśnia Olga Halota.

Pavlos Rapatsakos zaś, zainspirowany dziełem greckiego artysty Nikolaosa Gyzisa „Wishbone”, odtworzył na muralu jego obraz, nadając mu własny styl i wstawiając tradycyjne, haftowane polskie wzory ludowe. – Zdecydowałem się na to z powodu więzi, którą czuję z innymi uczestnikami projektu – podkreśla. – Celebrowaliśmy tę więź poprzez sztukę – dodaje.

Powstanie e-galeria
– To tylko pięć projektów, które uczestnicy wybrali na murale – podkreśla Magdalena Senator. – Podczas warsztatów z malarstwa cyfrowego stworzyli ich znacznie więcej. Dotyczyły one zagadnień skupionych w czterech głównych kategoriach: zawody przyszłości, ja i społeczeństwo, relacje międzyludzkie oraz Ziemia na krawędzi. Każdy z uczestników inaczej podszedł do tematu, co wynikało z innych doświadczeń i wrażliwości tych młodych artystów. Nie chcemy, aby te wszystkie projekty wylądowały w szufladzie czy też w folderze na komputerze. Zależy nam, aby promować tę twórczość i aby mogło ją poznać szersze grono odbiorców. Dlatego wkrótce w przestrzeni wirtualnej powstanie e-galeria. Wszystkie murale zostaną opatrzone tabliczkami informacyjnymi oraz kodem QR, aby każdy zainteresowany miał łatwy dostęp do właściwej strony internetowej.

W projekcie „A Glimpse into the Future” w Łodzi wzięli udział uczniowie i studenci – 32 osoby w wieku 16-26 lat. Pieczę nad ich artystycznym rozwojem sprawują cztery organizacje: Fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju (Polska), My Artist Koin.S.Ep. (Grecja), EFTOPIA LTD (Cypr) i COLORIZE (Łotwa). Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach z projektowania oraz prezentacjach, które przybliżały kultury wszystkich krajów, z których pochodzą. Odbyli też wycieczkę szlakiem łódzkich murali. Nie zabrakło również zajęć integracyjnych: spotkań, koncertów, wspólnych wyjść do pubów i restauracji.

Projekt „A Glimpse Into The Future” (z programu Erasmus+ Młodzież) został zrealizowany w Łodzi w terminie 18-30.07.2022. Wzięło w nim udział 32 młodych artystów z Grecji, Cypru, Polski i Łotwy w wieku 16-26 lat. Kwota dofinansowania: 30 090 euro.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2022: