treść strony

Szkoła demokratyczna, inkluzywna i otwarta na obywatelskość – wspólna wizja zmian w edukacji # EdukacjaObywatelska

13 marca 2026 r. w siedzibie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji odbyło się spotkanie ekspertów wiodących projektu „Edukacja Obywatelska dla Zmiany”.  Spotkanie stanowiło kluczowy etap przygotowania merytorycznego projektu oraz wypracowania wspólnego podejścia do jego realizacji. 

  • fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

  • fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

W wydarzeniu uczestniczyli eksperci wiodący projektu reprezentujący Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz European Wergeland Centre, a także przedstawiciele zespołu projektowego.  

Podczas spotkania wypracowano wstępne założenia dotyczące kierunków wsparcia szkół oraz kluczowych obszarów transformacji edukacji obywatelskiej w Polsce. Dyskusja koncentrowała się wokół wizji szkoły jako przestrzeni, w której wartości demokratyczne są obecne nie tylko w programie nauczania, ale również w codziennym funkcjonowaniu społeczności szkolnej. 

Wypracowana wizja obejmuje m.in.: 

Kulturę szkolną i zarządzanie 

  • wzmacnianie partycypacji uczniów w podejmowaniu decyzji, 
  • budowanie środowiska opartego na inkluzywności, szacunku i przeciwdziałaniu dyskryminacji, 
  • rozwój kompetencji obywatelskich jako elementu codziennego życia szkoły. 

Współpracę ze społecznością lokalną 

  • zwiększanie zaangażowania uczniów w działania obywatelskie na poziomie lokalnym, 
  • współpracę szkół z organizacjami społecznymi i instytucjami publicznymi, 
  • włączanie rodziców i społeczności lokalnej w działania edukacyjne. 

Systemowe wsparcie szkół 

  • utworzenie zespołu 20 ekspertów krajowych odpowiedzialnych za rozwój metod i materiałów dydaktycznych, 
  • przygotowanie i wdrożenie ogólnopolskiego systemu szkoleń realizowanych w modelu kaskadowym (160 liderów zmian, 5 000 nauczycieli i interesariuszy), 
  • zapewnienie szkołom dostępu do narzędzi, szkoleń oraz wsparcia merytorycznego. 

Przyjęte podejście wpisuje się w model kaskadowy projektu, który zakłada stopniowe budowanie kompetencji – od ekspertów, przez liderów zmian, po nauczycieli i szkoły – co pozwoli osiągnąć trwały i ogólnopolski efekt wdrożeniowy. 

Projekt „Edukacja Obywatelska dla Zmiany” ma na celu wzmocnienie roli szkoły jako miejsca kształtowania aktywnych, świadomych i odpowiedzialnych obywateli. 

Już wkrótce szkoły, organizacje oraz instytucje będą mogły dołączyć do projektu i aktywnie współtworzyć nowoczesną edukację obywatelską w Polsce. 

#EdukacjaObywatelska #DemokratycznaSzkoła #FRSE #EWC