Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 16.07.2025 r.
– Potrzebujemy finansowania, zaufania i czasu – przekonywali we Wrocławiu przedstawiciele sojuszy EUI. – A my musimy mieć pewność, że z etapu testów Uniwersytety przejdą do osiągania rezultatów – odpowiadali przedstawiciele Komisji Europejskiej
Okazją do dyskusji na temat przyszłości współpracy akademickiej w Europie było zorganizowane w czerwcu w stolicy Dolnego Śląska Forum Sieci Uniwersytetów Europejskich. Gospodarzem wydarzenia, będącego elementem programu polskiej prezydencji w Radzie UE, był Uniwersytet Wrocławski, a główną organizatorką – dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr, prorektorka UWr ds. umiędzynarodowienia i pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji.
Na spotkanie do Wrocławia zjechali głównie przedstawiciele Uniwersytetów Europejskich (EUI) – międzynarodowych sojuszy uczelni, powstających od 2019 r. dzięki finansowaniu z programu Erasmus+. Obecnie w Europie działa ich już 65, w 30 uczestniczą szkoły wyższe z Polski. Wśród gości byli również przedstawiciele Komisji i Parlamentu Europejskiego, Narodowych Agencji Programu Erasmus+ i ministerstw. Szef resortu nauki Marcin Kulasek już na wstępie ocenił, że działalność EUI przyniosła pierwsze sukcesy. – Długofalowa współpraca i strategiczny rozwój sojuszy wpływa na międzynarodową konkurencyjność europejskiej nauki. Pomimo wyzwań inicjatywa Uniwersytetów Europejskich wykazała potencjał transformacyjny, choć jej długoterminowy sukces zależy od pokonania przeszkód i zapewnienia trwałości zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym – ocenił min. Kulasek.
O perspektywach dalszego rozwoju EUI mówiła też prof. Patrycja Matusz, wspominając zakończone w trakcie polskiej prezydencji negocjacje nad Rezolucją Rady UE ws. znaku jakości Wspólny Dyplom Europejski. Przyjęty w maju dokument wytycza ścieżkę dalszej integracji szkolnictwa wyższego, w tym zmian na Uniwersytetach Europejskich. – Wiem, że negocjacje w sprawie tej rezolucji, toczone pod polskim przewodnictwem, były trudne, ale jestem bardzo zadowolona z ich rezultatów. Wspólnie możemy nadać tej rezolucji historyczne znaczenie – powiedziała prof. Matusz.
Dalsze dyskusje dotyczyły głównie wyzwań. Przedstawiciele sojuszy przekonywali, że do tej pory unijne wsparcie pozwalało stworzyć coś w rodzaju wspólnej piaskownicy do testowania różnych pomysłów na współpracę. Teraz jednak, wraz ze startem nowej perspektywy oraz promowaniem przez Brukselę Wspólnego Dyplomu Europejskiego potrzebne są stabilniejsze zasady finansowania, bo jak – mówiła Janina Fengel z sojuszu EUt+ – skala wyzwań zaczyna bardziej przypominać operację na otwartym sercu. Współpraca musi się zdynamizować i zacząć przynosić namacalne efekty. – Sojusze nie boją się konkurowania o pieniądze. W nowej perspektywie konieczne jest jednak zapewnienie inicjatywie EUI większych środków, bo inwestycje w edukację są równie ważne jak w broń – przekonywała Beatrix Busse z sojuszu EUniWell. – Propozycję budżetu przedstawimy już wkrótce, zapraszam do dialogu – odpowiedziała Ioana Dewandeler z Komisji Europejskiej.
Partnerem konferencji była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Zapis wideo konferencji: https://bit.ly/4eDFvnN
Rezolucja ws. wspólnego dyplomu: https://bit.ly/4l7P4xC