Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 02.04.2021 r.
Zgodnie z treścią Europejskiej Strategii na rzecz Młodzieży, aby zapewnić młodym ludziom jak najlepsze warunki kształcenia oraz ułatwić start na rynku pracy potrzebne są odpowiednie działania legislacyjne, które powinny być oparte na dowodach i wynikach badań.
Aby dostarczyć osobom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki młodzieżowej rzetelnych i aktualnych informacji Komisja Europejska utworzyła Youth Wiki – internetową encyklopedię poświęconą polityce młodzieżowej w Europie (dostępną pod adresem internetowym: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki).
Ma ona za zadanie przedstawienie najważniejszych reform mających wpływ na życie młodych ludzi. Jej głównymi odbiorcami są decydenci odpowiedzialni za kształtowanie polityki młodzieżowej, a także środowisko akademickie, organizacje pozarządowe czy rady młodzieży.
Encyklopedia Youth Wiki będzie dotyczyć ośmiu obszarów wymienionych w Europejskiej Strategii na rzecz Młodzieży: edukacji i szkoleń, wolontariatu, udziału w życiu społecznym i politycznym, zatrudnienia, włączenia społecznego, zdrowia, kreatywności i kultury oraz sytuacji młodzieży na świecie. Encyklopedia zawiera zbiorcze zestawienia statystyczne, wyniki badań naukowych dotyczących młodzieży w danym państwie oraz analizę aktów prawnych. Informacje znajdujące się w Youth Wiki będą aktualizowane raz w roku, a za ich poprawność merytoryczną odpowiadają krajowi korespondenci, powołani przez ministerstwa właściwe do spraw edukacji i młodzieży w porozumieniu z Komisją Europejską. Youth Wiki bazuje na doświadczeniach Eurydice – europejskiej sieci informacji o systemach edukacji, która od lat wykorzystywana jest w Europie.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Komisji Europejskiej dołączyła do grona krajów uczestniczących w projekcie Youth Wiki. Opracowano treść pierwszych pięciu rozdziałów dotyczących Polski, a ich autorami są: Mateusz Konieczny (przegląd polityki dotyczącej młodzieży), dr hab. Magdalena Dudkiewicz (wolontariat i włączanie społeczne), dr Marcin Sińczuch (uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym) i dr hab. Ewa Giermanowska (zatrudnienie i przedsiębiorczość). Dowiedzieć się z nich można między innymi jakie akty prawne leżą u podstaw polityki młodzieżowej w Polsce, czy i w jaki sposób poszczególne resorty współpracują w jej kształtowaniu, poznać najnowsze statystyki dotyczące sytuacji młodych Polaków na rynku pracy i dowiedzieć się, czy chętnie korzystają oni z prawa głosu. Przed oficjalną publikacją rozdziały, będące Polskim wkładem do Youth Wiki, zostały poddane ocenie zewnętrznej ekspertów Komisji Europejskiej i otrzymały najwyższe z możliwych oceny. W roku 2018 opracowane zostaną cztery pozostałe rozdziały dotyczące edukacji, zdrowia, kultury i sytuacji młodych Polaków w świecie, które dostępne będą online już na początku roku 2019.
Ponieważ Youth Wiki dostępna jest jedynie w wersji anglojęzycznej, w przygotowaniu znajduje się także pierwszy tom publikacji na temat polityki młodzieżowej w Polsce opracowany w języku polskim, w oparciu o informacje zawarte w encyklopedii Youth Wiki.