treść strony

Edukacja teraźniejszości

Już po raz 16., w ramach konkursu „Nasz projekt eTwinning”, doceniono najlepsze inicjatywy edukacyjne

  • Laureaci konkursu „Nasz projekt eTwinning”

    fot. Szymon Łaszewski

Innowacyjne działania, nowoczesne metody pracy, kreatywne wykorzystanie technologii i współpraca transgraniczna to cechy wyróżniających się projektów. Konkurs eTwinning, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak co roku miał na celu wyłonienie i promocję najlepszych międzynarodowych inicjatyw programu eTwinning, zrealizowanych z udziałem polskich nauczycieli.

Tegoroczną ceremonię wręczenia nagród w Studiu Polsatu poprowadził Marek Zając. W wydarzeniu oprócz koordynatorów wyróżnionych projektów wzięli udział: minister edukacji i nauki dr hab. Przemysław Czarnek, pełnomocnik ministra do spraw studenckich dr Jakub Koper oraz dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – organizatora konkursu.

Doktor Paweł Poszytek zaprezentował między innymi efekty kampanii „Edukacja zdalna z eTwinning”, dzięki której z oferty szkoleniowej programu skorzystał w czasie pandemii co 25. nauczyciel w Polsce. – Nasze szkolenia koncentrowały się na umiejętnościach niezbędnych w edukacji zdalnej, narzędziach online i pracy metodą projektu. Ofertę przygotowaliśmy tak, by mógł z niej skorzystać nauczyciel dowolnej specjalności – tłumaczył dr Poszytek.

– To nie jest już edukacja przyszłości, tylko edukacja teraźniejszości – konstatował minister Przemysław Czarnek. – I to jest państwa zasługa. Jesteście liderami kształcenia na odległość.

Ciekawym punktem programu okazał się wykład Jerzego Dorożki i Marka Wróblewskiego, którzy na co dzień wspomagają nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Tym razem opowiedzieli o edukacji medialnej. Wykładowi towarzyszyła rywalizacja zgromadzonych w studiu dwóch drużyn z nagrodzonych szkół.

Najbardziej wyczekiwanym momentem było oczywiście rozstrzygnięcie konkursu. Statuetki i dyplomy wręczyli laureatom dr Jakub Koper i dr Paweł Poszytek.