treść strony

Jestem szybki i precyzyjny w tym, co robię

Rafał Rygalik, zdobywca złotego medalu na EuroSkills Gdańsk 2023 w kategorii frezowanie CNC, jeszcze przed zawodami opowiedział nam m.in. o specyfice swojej konkurencji, umiejętnościach, które są w niej istotne, oraz o swoich planach na przyszłość.

 • Rafał Rygalik zdobył złoty medal w kategorii frezowanie CNC

  fot. Kamil Domański/FRSE

 • To jeden z trzech złotych krążków w polskiej reprezentacji

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • Skupienie na pracy w trakcie zawodów EuroSkills Gdańsk 2023

  fot. Rafał Furmańczyk/FRSE

 • Jak podkreśla zawodnik, w jego konkurencji liczy się też m.in. kreatywność

  fot. Rafał Furmańczyk/FRSE

 • – Najważniejsza jest ciężka praca i nieustanne dążenie do przodu – mówi

  fot. Rafał Furmańczyk/FRSE

 • W 2022 r. wygrał eliminacje krajowe, co otworzyło mu drogę do złotego medalu

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Rafał Rygalik jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej z tytułem inżyniera (mechanika i budowa maszyn). Pochodzi z Częstochowy.

Co fascynującego jest we frezowaniu?
W tym zawodzie fascynuje mnie aspekt techniczny. Poza tym, żeby wykonywać tę pracę, trzeba mieć zarówno wiedzę techniczną, jak i wyobraźnię. Trzeba wykazać się kreatywnością. To cechy, które są mi bliskie, i po prostu lubię je rozwijać.

Dlatego wybrałeś politechnikę?
Wybór ten wynikał w pewnym sensie z rodzinnej tradycji. Moja rodzina prowadzi biznes, w którym mamy m.in. dział obróbki skrawaniem. Chciałem zdobyć dyplom inżyniera i stać się specjalistą w mojej dziedzinie. Studiowałem na Politechnice mechanikę i budowę maszyn.

Wygrałeś SkillsPoland w Gdańsku w 2022 r. Przed jakimi zadaniami staniesz podczas EuroSkills 2023?
Zadanie polega przede wszystkim na interpretacji rysunków technicznych. Dostajemy arkusz A3 z rysunkiem, który musimy następnie wprowadzić do systemu CAD, modelować gotowy obiekt i dodać ścieżki. Następnie musimy przetransferować to na maszynę i wykonać odpowiedni element. Elementy konkursowe są różnorodne i skomplikowane. Mogą to być na przykład zegary, które w rysowaniu sprawiają niemałą trudność. Ważna jest kreatywność, ponieważ możemy dostać zadanie z dowolnej dziedziny.

Uczestnictwo w konkursie oraz przygotowania do niego to duży wysiłek?
Konkurs i przygotowania to ciężka praca. Spędzam ogromną ilość czasu przed komputerem, rysując i doskonaląc swoje umiejętności. Uważam, że to jest kluczowe i najważniejsze w tym procesie.

Jakie są twoje plany zawodowe? Co chciałbyś osiągnąć?
Pragnę zautomatyzować procesy technologiczne w naszej rodzinnej firmie na tyle, aby nie musieć poświęcać tak dużo czasu jak obecnie na tworzenie skomplikowanych konstrukcji. Naszą specjalnością są narzędzia takie jak wykrojniki, tłoczniki i formy wtryskowe. Moim celem jest znalezienie sposobów optymalizacji produkcji.

Jak udział w EuroSkills może ci pomóc w realizacji tych planów?
Daje mi możliwość poznawania pionierów i ważnych graczy w tej branży. Codziennie spędzam czas na hali produkcyjnej znakomitej firmy i uczę się czegoś nowego. Pracuję z ekspertami, którzy angażują się w rozwijanie moich umiejętności. Każda z tych osób posiada ogromną wiedzę, którą dzieli się ze mną. Szkolenia, które przeprowadzają, są niezwykle wartościowe. Dzięki temu mogę rozwijać swoje umiejętności na bardzo wysokim poziomie. Teraz jestem w stanie obrabiać elementy w czasie, który jest niemożliwy do osiągnięcia przez osoby pracujące na produkcji. Jestem szybki i precyzyjny w tym, co robię.

Jakiej rady udzieliłbyś tym, którzy chcieliby poprzez współzawodnictwo rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach?
Najważniejsza jest ciężka praca i nieustanne dążenie do przodu. Nie ma innej drogi. Jeśli ktoś chce osiągnąć sukces w tej branży, musi być gotowy na to, że będzie musiał wiele trudu włożyć w swój rozwój.

Rozmowy z wszystkimi zawodnikami reprezentacji można przeczytać w publikacji „Polska kadra EuroSkills Gdańsk 2023”.