treść strony

Szóstka doskonałych. Wyróżnieni na EuroSkills Gdańsk 2023 o swoim sukcesie

Zawodnicy ze znakomitymi wynikami (700 punktów i więcej), którzy nie znaleźli się na podium – to właśnie oni zdobywają medale doskonałości. W Gdańsku było to aż sześcioro reprezentantów Polski. Jak podsumowują swoje osiągnięcia?

 • Zawodnicy z Polski zdobyli łącznie 13 medali w Gdańsku

  fot. Krzysztof Kuczyk/FRSE

 • Alan Kaczkowski, konkurencja: Spawalnictwo

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Weronika Kwiatek-Binda, konkurencja: Florystyka

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Janusz Perucki, konkurencja: Gotowanie

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Emilia Wilde, konkurencja: Fryzjerstwo

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Łukasz Kobyłecki, konkurencja: Serwis restauracyjny

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Mateusz Wyskok, konkurencja: Instalacje sanitarne i grzewcze

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Alan Kaczkowski, konkurencja: Spawalnictwo
Medal doskonałości, jaki zdobyłem, jest dowodem na to, że w konkurencji z innymi utalentowanymi zawodnikami, a startowało nas 14, poradziłem sobie bardzo dobrze. Najwyższy poziom reprezentowała Holandia – zawodnik holenderski spawa już pięć lat. Ja zajmuję się tym dopiero od roku, więc czuję dumę i zadowolenie. Dzięki takim konkursom jestem zmotywowany do sięgania po więcej, więc od razu po zawodach rozpocząłem przygotowania do kolejnych. Znajomość języka angielskiego, nowe przyjaźnie, doświadczenia przekazywane przez innych zawodników – wszystko to, co otrzymałem dzięki EuroSkills 2023 w Gdańsku, jest dla mnie bezcenne.

Weronika Kwiatek-Binda, konkurencja: Florystyka
Za mną intensywny rok przygotowań, który wymagał wielu godzin ciężkiej pracy i determinacji w dążeniu do wyznaczonego celu. Mam poczucie, że wykorzystałam każdą chwilę na doskonalenie swoich umiejętności we florystyce, dając z siebie absolutnie wszystko. Wynik tej pracy to mój medal doskonałości na EuroSkills 2023 w Gdańsku. To dla mnie wielkie wyróżnienie i dowód, że ciężka praca i poświęcenie naprawdę przynoszą owoce. Jestem ogromnie wdzięczna mojej ekspertce Karolinie Ładyżyńskiej-Skrzypek: to nasz wspólny sukces, który jest wynikiem naszej współpracy i wzajemnego zaufania.

Janusz Perucki, konkurencja: Gotowanie
Ciężka praca, treningi, masa wyrzeczeń i jest! Medal doskonałości zasłużenie wywołuje we mnie poczucie dumy. Ale nie zamierzam spoczywać na laurach. Czekają mnie teraz przygotowania do mistrzostw świata, a one nie są łatwe. Na przykład w Polsce nie jest łatwo dostać egzotyczne ryby (choćby takie, jakie mieliśmy podczas konkursu), które mógłbym wykorzystać do trenowania swoich umiejętności. Pocieszam się tym, że – na szczęście – ryby są do siebie podobne. Największym wyzwaniem pozostaje czas. Gdybym miał go więcej podczas wykonywania zadań, osiągnąłbym jeszcze lepszy wynik.

Emilia Wilde, konkurencja: Fryzjerstwo 
Nie spodziewałam się, że zdobędę medal doskonałości na EuroSkills 2023 w Gdańsku, więc te piękne uczucia, które teraz w sobie noszę, są po prostu nie do opisania. O medalu zadecydowały moja ciężka praca i serce, które włożyłam w przygotowania do zawodów. Chciałam pokazać światu to, co kocham najbardziej – swoją pasję do fryzjerstwa. Największym wyzwaniem dla mnie było pokonanie własnych słabości i przekonań, że nie dam rady. Musiałam stawić czoło samodyscyplinie i wygrać z samą sobą. To jest klucz do sukcesu – pokonać własne ograniczenia i przekonać się, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, co sobie wymarzymy.

Łukasz Kobyłecki, konkurencja: Serwis restauracyjny
Najważniejszym czynnikiem, który pomógł mi osiągnąć sukces, była moja motywacja. Chciałem udowodnić sobie i bliskim, że jestem na równi z najlepszymi, a nawet lepszy od konkurentów z innych krajów. To duma i chęć udowodnienia, że się liczę, były moim głównym motorem. Najtrudniejszym momentem był drugi dzień zawodów, kiedy zmęczenie narastało, eksperci byli bardziej wymagający, ale to uczyło mnie koncentracji. Ostatecznie sukces na EuroSkills otworzył przede mną drzwi do lepszej kariery w dziedzinie gastronomii. Teraz pracuję na stanowisku kierownika sali, zajmuję się także kartą win i podejmuję decyzje menedżerskie, co jest dla mnie ogromnym osiągnięciem. Sukces oznacza dla mnie, że ktoś mnie słucha i ufa moim odpowiedziom.

Mateusz Wyskok, konkurencja: Instalacje sanitarne i grzewcze
Już samo to, że się zmobilizowałem, wystartowałem w zawodach i uzyskałem wysoką liczbę punktów, jest dla mnie sukcesem. Wyzwaniem był stres, ale nie chciałem odpuścić, nie chciałem się poddawać. Delikatną barierą był też dla mnie język angielski, którym musieliśmy się posługiwać na zawodach. Kiedy okazało się, że zdobyłem medal doskonałości, ciężko było mi opanować łzy radości. Chciałbym wystartować w kolejnych zawodach, w Lyonie, ale dobrze wiem, jak trudno połączyć prowadzenie własnej działalności z przygotowaniami do zawodów. One rządzą się swoimi regułami, które trzeba znać, aby zyskiwać punkty. Myślę jednak, że zawody WorldSkills są w zasięgu ręki.