treść strony

Finanse na wolontariacie

Jakiego rodzaju dofinansowanie mogą otrzymać osoby wyjeżdżające do pracy społecznej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności? Kto zapłaci za ich zakwaterowanie i czy mogą liczyć na wynagrodzenie?

  • fot. Shutterstock

Joanna, 21-letnia studentka pedagogiki ze Szczecina, interesuje się ekologią. Marzy o tym, aby poznać młodą aktywistkę Gretę Thunberg, która jest dla niej inspiracją. Chciałaby wyjechać do Szwecji jako wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). Nie należy jednak do żadnej organizacji, więc zarejestrowała się na stronie internetowej eks.org.pl, gdzie może poszukać odpowiedniego wyjazdu. W bazie EKS znajduje się bowiem wiele instytucji i fundacji działających w obszarze ekologii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Jeśli Joanna wybierze którąś z nich i wyśle swoje zgłoszenie, a dana organizacja je zatwierdzi, nasza studentka wyruszy po wielką przygodę. W Szwecji planuje spędzić pół roku.

Na jakie wsparcie finansowe może liczyć?

+- 320 euro na koszty podróży. Odległość między Szczecinem a Sztokholmem wynosi ok. 980 km. Im większa odległość od celu podróży, tym wyższa kwota dofinansowania. Na podróż można otrzymać od 210 euro (gdy odległość wynosi od 100 do 499 km) do 1500 euro (gdy odległość wynosi ponad 8000 km). Asia wybrała opcję podróży z wykorzystaniem ekologicznego środka transportu i do Szwecji zamierza pojechać pociągiem (z przesiadką w Berlinie).

+- 150 euro będzie mogła wydać na działania związane z poprawą znajomości szwedzkiego, zwłaszcza w zakresie dotyczącym ekologii. Dzięki temu będzie mogła lepiej porozumiewać się z innymi aktywistami ze Szwecji.

+- 6 euro na dzień to kieszonkowe. Zakładając, że Joanna spędzi w Szwecji pół roku, w sumie otrzyma 1080 euro. Sama zdecyduje, na co je wyda. W innych krajach wysokość kieszonkowego jest na podobnym poziomie: po 7 euro otrzymują wolontariusze przebywający w Danii, Francji, Irlandii, Islandii, Norwegii i w Lichtensteinie. Po 6 euro – w Austrii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szwecji, we Włoszech oraz na Cyprze, Malcie i Węgrzech. Po 5 euro – w Belgii, Bułgarii, Estonii, Polsce, Słowenii i Turcji oraz na Litwie i Łotwie, 4 euro zaś – w Macedonii Północnej.

Joanna nie otrzyma do ręki pieniędzy na zakwaterowanie i wyżywienie, jednak nie musi się tym martwić. Organizacja goszcząca, która zaprosi polską studentkę na wolontariat, dostanie środki na ten cel. Wolontariusze mogą zostać zakwaterowani np. w akademiku lub mieszkaniach, które będą dzielić z innymi uczestnikami projektów EKS. Organizacja może pokryć koszty wyżywienia – wówczas na miejscu Asia pozna adres lokalu, w którym będzie mogła nieodpłatnie spożywać posiłki, albo otrzyma na to pieniądze. Wolontariuszka będzie miała również pokryte koszty szczepień i wiz oraz zapewnione ubezpieczenie.

Dofinansowanie dla organizacji goszczącej

+- 32 euro na dzień na pokrycie kosztów wyżywienia, zakwaterowania, zakup biletów na lokalną komunikację miejską, koszty administracyjne oraz koszty bezpośrednio związane z realizacją działań wolontariackich.

+- 11 euro na dzień na wspieranie uczestników o mniejszych szansach ekonomicznych, społecznych, kulturowych, geograficznych czy zdrowotnych.

+- 4500 euro to maksymalna kwota wsparcia w ramach kosztów zarządzania dla organizacji.

+- 2000 euro to kwota w ramach środków na zarządzanie projektem, na działanie zespołu wolontariuszy.

+- 575 euro na zorganizowanie wizyty przygotowawczej.

Klaudyna Noszczyk w ramach EKS spędziła rok w Austrii, w Hall in Tirol w Alpach, gdzie pomagała przy organizacji eventów. Organizacją wysyłającą była Logos NGO Polska, goszczącą zaś – Kulturlabor Stromboli. – Miałam zapewnione mieszkanie oraz bilety na komunikację miejską. Otrzymywałam też pieniądze na zakup jedzenia i produktów potrzebnych do życia. Nie chodziłam do restauracji, tylko robiłam zakupy w sklepach sieciowych typu Lidl i Aldi i sama gotowałam, dzięki czemu udało mi się zaoszczędzić pieniądze na podróże. Wyjeżdżając z Polski do Austrii, zabrałam ze sobą trochę gotówki, więc czułam się bezpiecznie i nie bałam się, że na coś mi zabraknie. W czasie wolontariatu skorzystałam z dwóch szkoleń zorganizowanych przez Narodową Agencję. Odbywały się one w Wiedniu i Salzburgu i były w pełni finansowane przez organizatora. Dzięki temu mogłam zwiedzić również Austrię.

Barbara Kobisz z Poznania od października 2022 r. przebywa w Mediolanie, gdzie wyjechała – w ramach EKS – dzięki organizacji wysyłającej AFS Intercultural Programs. Pracuje w świetlicy dla dzieci i młodzieży, pomaga podopiecznym w odrabianiu zadań domowych, organizuje dla nich zajęcia pozalekcyjne. – Organizacja sfinansowała mi przelot, kartę transportu miejskiego, lekcje języka włoskiego i ubezpieczenie. Mieszkam w trzypokojowym mieszkaniu z wolontariuszami z Turcji, Cypru i Niemiec. Współlokatorzy są atutem, bo składamy się np. na środki czystości. Zakupy robię w tańszych sieciówkach. Zawsze porównuję ceny w kilku sklepach. Normą jest, że pomidory kupuję w jednym sklepie, a pieczywo w innym – bo jest tańsze. Oszczędności przeznaczam na podróże.

Baza organizacji goszczących znajduje się na stronie eks.org.pl

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2023: