treść strony

FRSE na XVIII Europejskim Kongresie Gospodarczym

W dniach 22-24 kwietnia 2026 r. w Katowicach odbyła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na miejscu współprowadziliśmy stoisko informacyjne Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), uczestniczyliśmy też w panelach i dyskusjach.

  • fot. FRSE

  • fot. FRSE

  • fot. FRSE

  • fot. FRSE

  • fot. FRSE

  • fot. FRSE

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) 2026 w Katowicach jako FRSE skupialiśmy się na przyszłości edukacji oraz współpracy i synergii pomiędzy sektorem edukacyjnym a biznesem.

Mnóstwo wartościowych rozmów na temat szkolnictwa branżowego przeprowadziliśmy na stoisku informacyjnych BCU, które współtworzyliśmy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wśród gości, z którymi mogli porozmawiać uczestnicy wydarzenia, znaleźli się m.in. ministra edukacji Barbara Nowacka oraz wiceminister edukacji Henryk Kiepura.

Stanowiło to świetną okazję, by pokazać skalę i znaczenie działań MEN oraz FRSE – od budowania kompetencji przyszłości po promocję BCU, w które inwestowane jest 1,5 mld zł. W całej Polsce powstaje 120 nowoczesnych ośrodków kształcących specjalistów w kluczowych branżach – od nowoczesnych technologii i przemysłu 4.0, przez energetykę i transport, po usługi społeczne i sektory kreatywne.

Więcej o BCU

Ważnym punktem naszego udziału w EKG był panel „Ewolucja na rynku pracy”, podczas którego Alina Prochasek, członkini Zarządu FRSE, podkreśliła, że BCU to nie tylko rozwój młodych ludzi, lecz także element budowania kultury uczenia się przez całe życie. Z kolei projekt IKR Junior może być jej początkiem, dając szanse rozwoju już od najmłodszych lat. Zwróciła również uwagę na to, że jednym z największych źródeł stresu młodych osób jest dziś rynek pracy. Dlatego naszym wspólnym zadaniem pozostaje tworzenie dla nich realnych perspektyw mimo rosnącej niepewności.

Dziękujemy za wszystkie dyskusje, inspiracje i pomysły na działania wspierające edukację przyszłości!