Wydarzenia – Uczenie się przez całe życie – FERS

treść strony

 

Ogólnopolska debata: Uczenie się przez całe życie – wyzwania i rekomendacje na rzecz budowania systemu koordynacji

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zaprasza do udziału w dwudniowej ogólnopolskiej debacie pn. Uczenie się przez całe życie – wyzwania i rekomendacje na rzecz budowania systemu koordynacji, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2025 roku. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie.

Cel spotkania:
Debata ma na celu upowszechnienie wypracowanych rozwiązań na poziomie regionalnym, zarówno w zakresie metod i form pracy, jak i rozwiązań programowych. Będzie to także okazja do zapoznania się z działaniami realizowanymi w projektach regionalnych oraz z inicjatywami krajowymi na rzecz budowania systemu koordynacji i współpracy między regionami.

Termin i miejsce spotkania:

  • Termin: 12-13 czerwca 2025 r.
  • Miejsce: Hotel Mercure, ul. Złota 48/54, 00-120 Warszawa

Zakres tematyczny debaty:

  • Pierwszy dzień: Dyskusje na temat roli uczenia się przez całe życie w rozwoju społecznym i gospodarczym, zadania Wojewódzkich Zespołów Koordynacji, przegląd projektów regionalnych oraz prezentacja rozwiązań europejskich na rzecz uczenia się przez całe życie.
  • Drugi dzień: Warsztaty dotyczące dostępności i inkluzywności w edukacji, a także prezentacja działań wspierających uczenie się przez całe życie przez pracodawców i instytucje. Na zakończenie odbędzie się sesja zamykająca z wnioskami i rekomendacjami dla polityki publicznej.

Rejestracja i zgłoszenia:
Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 2 czerwca 2025 r. pod poniższym linkiem:

https://forms.office.com/e/2rFkRzcNyE

Program wydarzenia

Nocleg i wyżywienie (bezpłatne):
Uczestnicy wydarzenia, którzy zamieszkują powyżej 50 km od Warszawy, mogą skorzystać z noclegu w hotelu Mercure, który obejmuje również śniadanie.

Organizatorzy:
Debata jest organizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach projektu „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu:

Anna Kamont: kom: 572-675-439; e-mail: akamont@frse.org.pl

Ogólnopolska konferencja dla regionalnych koordynatorów LOWE

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji organizuje w dniach 22-23.04.2025 r. (wtorek, środa) w Katowicach w Park Hotel Diament Katowice, ul. Wita Stwosza 37; ogólnopolską konferencję pn.: Uczenie się przez całe życie. Koordynacja działań Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji.

Konferencja jest organizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach projektu pn.: „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027. Projekt ma charakter „parasolowy” dla projektów realizowanych przez województwa w ramach inwestycji A3.1.1. KPO – Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.

W trakcie konferencji będą prezentowane dotychczasowe działania o charakterze innowacyjnym podejmowane w województwach na rzecz koordynacji i upowszechniania działań LOWE, mające wpływ na budowanie systemu koordynacji i współpracy między regionami. Konferencja zatem jest ważnym ogniwem konsolidującym inicjatywy lokalne, upowszechniającym rozwiązania na poziomie kraju oraz pozwalającym na przedyskutowanie kluczowych dla budowania systemu założeń merytorycznych, organizacyjnych i formalno-prawnych systemu koordynacji.

Ważnym elementem spotkania będzie dyskusja dotycząca rozwijania umiejętności poza edukacją formalną oraz rozwiązań i wyzwań w tym zakresie.

Uczestnikom wydarzenia zapewniamy bezpłatny nocleg* z dnia 22 na 23 kwietnia 2025 r. oraz wyżywienie.

* nocleg dotyczy to osób, których miejsce zamieszkania jest oddalone od miejsca wydarzenia o więcej niż 50 km

Rekrutacja zakończyła się w dniu 7 kwietnia 2025 r.

Program wydarzenia

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu:

Anna Kamont: kom: 572-675-439; e-mail: akamont@frse.org.pl

Agnieszka Dąbrowska-Cholewińska: kom: 509-009-337; e-mail: agnieszka.dabrowska@frse.org.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Ogólnopolska debata pn.: Uczenie się przez całe życie. Koordynacja działań - rozwiązania i wyzwania

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w dwudniowej ogólnopolskiej debacie pn.: Uczenie się przez całe życie. Koordynacja działań - rozwiązania i wyzwania. Debata jest organizowana w ramach projektu Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie.

Projekt realizowany jest w I osi priorytetowej: „Umiejętności”, Działanie 1.08 „Rozwój systemu edukacji i uczenia się dorosłych”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

CEL SPOTKANIA: wydarzenie upowszechniające rozwiązania wypracowane na poziomie regionalnym zarówno w zakresie metod i form pracy jak i rozwiązań programowych.

TERMIN: Debata odbędzie się w dniach 16-17 grudnia 2024 r. (poniedziałek, wtorek).

MIEJSCE SPOTKANIA: Hotel Mercure, ul. Złota 48/54, 00-120 Warszawa

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia należy dokonać do 2 grudnia 2024 roku do godz. 12:00.

Link do formularza zgłoszeniowego

Program debaty

Debata jest organizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach projektu pn.: „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027. Projekt ma charakter „parasolowy” dla projektów realizowanych przez województwa w ramach inwestycji A3.1.1. KPO – Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.

W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z działaniami jakie są realizowane w projektach regionalnych finansowanych ze środków KPO LLL oraz działaniach prowadzonych na poziomie krajowym. Podczas debaty będą prezentowane dotychczasowe działania podejmowane w województwach, mające wpływ na budowanie systemu koordynacji i współpracy między regionami. Debata zatem będzie ważnym ogniwem konsolidującym inicjatywy regionalne, upowszechniającym rozwiązania oraz pozwalającym na przedyskutowanie kluczowych dla budowania systemu założeń merytorycznych, organizacyjnych i formalno-prawnych.

Ważnym elementem spotkania będzie omówienie zagadnień związanych z koncepcją uczenia się przez całe życie w kontekście budowania systemu koordynacji, a także dyskusja nt. rozwijania umiejętności poza edukacją formalną. W drugim dniu debaty będą omawiane m.in. zagadnienia dotyczące Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE) i działań regionalnych w tym zakresie.  

Po debacie zakłada się wydanie materiału merytorycznego w formie publikacji elektronicznej, prezentującego w szczególności przykłady dobrych praktyk podejmowane w regionach. Materiał ten będzie upowszechniony na stronie projektu i będzie wykorzystywany przy dalszych pracach nad raportami i rekomendacjami w projekcie.

Zgłaszając swój udział w dwóch dniach debaty zapewniamy Państwu nocleg* ze śniadaniem w hotelu Mercure przy ul. Złotej 48/54 w Warszawie.

*Dotyczy to osób, których miejsce zamieszkania jest oddalone od miejsca wydarzenia o więcej niż 50 km.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Konferencja „FERS w FRSE - Nowe Horyzonty Edukacji"

Konferencja „FERS w FRSE - Nowe Horyzonty Edukacji" otwierająca program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji to spotkanie poświęcone przyszłości edukacji, które odbędzie się 5 listopada 2024 r. w Warszawie.

Wydarzenie to skierowane jest do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty, pracowników zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym, jak również przedstawicieli ministerstw oraz reprezentantów wszystkich regionów Polski, którzy są zaangażowani w działania wdrażające KPO-LLL.

W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli okazję poznać nowoczesne podejścia do edukacji, które obejmują:

  • międzynarodową mobilność edukacyjną uczniów/uczennic, a także przedstawicieli i przedstawicielki kadry edukacji szkolnej oraz kształcenia i szkolenia zawodowego;
  • wsparcie rówieśnicze; 
  • działania zachęcające młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy EuroSkills i WorldSkills;
  • rozwój współpracy i koordynacji na szczeblu krajowym i regionalnym w zakresie uczenia się przez całe życie; 
  • innowacyjne narzędzia rozwoju, takie jak Indywidualne Konta Rozwojowe dla młodzieży

Zaproszeni prelegenci – eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego – będą zastanawiać się nad kierunkami, w jakich powinna zmierzać edukacja, oraz postarają się znaleźć odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytanie: Czy edukacja potrzebuje zmian? Ponadto poruszony zostanie wątek tego, jak najlepiej przygotować młodzież na wyzwania przyszłości, jakie kompetencje są kluczowe w XXI wieku oraz jak system edukacji może wspierać rozwój zawodowy i osobisty.

W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z najnowszymi kompetencjami przyszłości i dowiedzieć się, jak społeczeństwo przygotowuje się do ery AI.

Program konferencji

Strona internetowa poświęcona konferencji

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji w formule online. Po rejestracji (wypełnienie krótkiej ankiety) w dniu 5 listopada 2024 r. włącz streaming wydarzenia, aby przekonać się, jak wspólnie możemy kształtować edukację na miarę wyzwań XXI wieku.  Link do rejestracji online (streaming) na Inaugurację Programu Fundusze Edukacyjne dla Rozwoju Społecznego: https://www.webankieta.pl/ankieta/1339230/fers-w-frse-streaming.html