Tematyczne sieci współpracy i wymiany doświadczeń – Uczenie się przez całe życie – FERS

treść strony

 

Tematyczne sieci współpracy i wymiany doświadczeń – funkcjonowanie

Uprzejmie informujemy o rozpoczęciu prac tematycznych sieci współpracy i wymiany doświadczeń. Funkcjonowanie sieci, to jeden z głównych celów projektu pn.: „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”.

Harmonogram prac wszystkich 5 sieci tematycznych na rok 2025 r.

Harmonogram spotkań sieci tematycznych – II półrocze 2025 r.

Celem funkcjonowania sieci tematycznych dedykowanych dla przedstawicieli instytucji edukacji i rynku pracy, interesariuszy oraz dla członków WZK i innych instytucji regionalnych, jest upowszechnianie regionalnych rozwiązań merytorycznych oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Prace sieci będą podlegać monitorowaniu i ewaluacji, działania te zostaną zebrane w systematycznych rocznych raportach z prac sieci. Dane zawarta w raportach oraz innych dokumentach wypracowanych w ramach funkcjonowania sieci posłużą jako wkład merytoryczny do końcowego raportu projektu.

Sieci tematyczne swoim zakresem tematycznym obejmują osiem obszarów Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU 2030). W ramach projektu, utworzono pięć sieci: Zespołów Eksperckich do prowadzania poszczególnych sieci tematycznych:

  1. Umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe dzieci, młodzieży i osób dorosłych;
  2. Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry zarządzające, kadry uczące;
  3. Rozwijanie umiejętności poza edukacją formalną;
  4. Rozwijanie i wykorzystanie umiejętności w miejscu pracy oraz współpraca pracodawców z edukacją formalną i pozaformalną;
  5. Doradztwo zawodowe, planowanie uczenia się przez całe życie i potwierdzanie umiejętności.

Do prowadzenia każdej z wyżej wymienionej sieci na podstawie postępowania przetargowego wyłoniony został odrębny Zespół Ekspertów. Podmioty realizujące usługę to: Akademia dla Biznesu – Wykonawca sieci nr 1 i 3, Pani Emilia Wojdyła – Wykonawca sieci nr 2; MABEA Sp. z o.o. – Wykonawca sieci nr 4 oraz MOVEIN Agnieszka Kurzawska – Wykonawca sieci nr 5.

Szczegółowy zakres tematyczny prac sieci, jest określany z uczestnikami danej sieci, na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb i jej bieżącej aktualizacji.

Większość aktywności prac sieci jest prowadzonych za pośrednictwem platformy MS Teams. Aktywności prac sieci prowadzone są zgodnie z zaplanowanym rocznym harmonogramem i planem pracy, który podlega bieżącej aktualizacji. Główne aktywności każdej sieci tematycznej, w ujęciu miesięcznym to:

- 1 spotkanie online;

- czat oraz dyżur ekspercki;

- baza inspiracji i materiałów oraz zadania merytoryczne dla Uczestników/Uczestniczek sieci.

Ponadto w każdym roku funkcjonowania sieci planowane są spotkania stacjonarne. Spotkania będą odbywały się w różnych regionach, planowane jest jedno czterogodzinne spotkanie (4h dydaktyczne) dla każdej sieci.

Obecnie zakończył się pierwszy miesiąc prac sieci, odbyły się pierwsze spotkania online, których głównym celem było zapoznanie się uczestników z Zespołem eksperckim i przedstawienie informacji organizacyjnych oraz przeprowadzenie analizy potrzeb Uczestników/uczestniczek sieci na bieżący rok. Na podstawie przeprowadzonej analizy powstały roczne plany i harmonogramy prac każdej sieci.

Ponadto informujemy, iż proces rekrutacji jest jeszcze otwarty, zapraszamy chętnych do zapoznania się z dokumentami rekrutacyjnymi dostępnymi na niniejszej stronie internetowej, zakładka: Tematyczne sieci współpracy i wymiany doświadczeń – Rekrutacja.

Wkrótce przedstawimy więcej szczegółów na temat prac sieci, zapraszamy do śledzenia aktualności.

Podsumowanie pierwszego kwartału działania 5 sieci tematycznych

Pierwszy kwartał prac sieci skupił się głównie na rozpoznaniu potrzeb merytorycznych uczestników danej sieci, w tym także poznaniu dotychczasowych doświadczeń uczestników w odniesieniu do zakresu tematycznego sieci.

W ramach krótkiego przypomnienia, funkcjonowanie sieci dedykowane jest przedstawicielom instytucji edukacji i rynku pracy, interesariuszom oraz członkom WZK i innym instytucjom regionalnym. Sieci tematyczne zrzeszają uczestników z różnych regionów Polski. Na obecną chwilę łącznie w sieciach uczestniczą 143 osoby.

Każda z sieci podlega moderowaniu i koordynacji oraz monitorowaniu i ewaluacji, przez odrębny trójosobowy zespół Ekspertów.

Celem funkcjonowania sieci tematycznych, jest upowszechnianie regionalnych rozwiązań merytorycznych oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Sieci tematyczne swoim zakresem obejmują 8 obszarów odziaływania Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU) - ZSU | Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030 (mein.gov.pl)

ZSU 2030 jako polityka publiczna wskazuje kierunki interwencji i określa podmioty zaangażowane w ich realizację. Zapisy ZSU 2030 umożliwiają kontynuowanie i rozwijanie podjętych już działań i projektów oraz podejmowanie nowych inicjatyw wpisujących się w Tematy i  Kierunki działań określone w dokumencie, których celem jest poprawa rozwoju umiejętności Polaków zgodnych z koncepcją całożyciowego uczenia się jako nieodłącznego elementu życia każdego człowieka (LLL – Life Long Learning). Tematyczne sieci współpracy są jedną z takowych inicjatyw a wymiana międzyregionalna, która jest głównym celem funkcjonowania sieci, może realnie przyczynić się do upowszechnienia dobrych praktyk w zakresie koncepcji całożyciowego uczenia się.

Głównym narzędziem do funkcjonowania sieci jest platforma MS Teams, gdzie utworzonych zostało pięć odrębnych kanałów tematycznych – zgodnie z obszarami oddziaływania ZSU, do którego przynależą zrekrutowani Uczestnicy, zespół Ekspertów, a także pracownicy projektu, którzy pełnią rolę opiekunów sieci.

Z obserwacji ekspertów oraz pracowników Zespołu projektowego wynika, iż uczestnicy wykazują duże zaangażowanie w działaniach sieci, dlatego też z czasem, przy stałej aktywności uczestników sieci z pewnością cel funkcjonowania sieci będzie mógł zostać zrealizowany i wpłynie na dobre zmiany w szeroko rozumianej edukacji Polaków.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom sieci za ich wkład merytoryczny i czasowy włożony w działanie sieci, a tym samym współudział w realizacji jednego z kluczowych zadań w projekcie.

Szczegółowy opis pierwszych trzech miesięcy pracy sieci znajduje się w podlinkowanym dokumencie. Zachęcamy do zapoznania się z tym krótkim sprawozdaniem.

Poniżej zdjęcia z kilku spotkań stacjonarnych sieci, które miały miejsce w dniach 25-29 listopada 2024 roku.

Jednocześnie przypominamy, iż:

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zaprasza Wszystkich zainteresowanych do udziału w tematycznych sieciach współpracy i wymiany doświadczeń.
Rekrutacja jest otwarta.

Do uczestnictwa zapraszamy zwłaszcza:

  • przedstawicieli i przedstawicielki Wojewódzkich Zespołów Koordynacji i innych instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej oraz rynku pracy funkcjonujących na poziomie regionalnym;
  • przedstawicieli i przedstawicielki instytucji zajmujących się wdrażaniem ZSU 2030 na poziomie krajowym i regionalnym (np. ministerstwa, urzędy marszałkowskie, w tym Instytucje Zarządzające RP, urzędy pracy, uczelnie);
  • przedstawicieli i przedstawicielki instytucji z otoczenia organizacyjnego ministerstw (np. PARP, CPPC, ORE, IBE, NAWA);
  • przedstawicieli i przedstawicielki organizacji reprezentatywnych (pracodawców i związków zawodowych), organizacji pozarządowych.

Nie mniej jednak zachęcamy Wszystkich, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem lub odwrotnie zainteresowani są poszerzeniem swoich dotychczasowych zasobów edukacyjnych w zakresie wyżej wymienionych sieci tematycznych.

Dokumenty rekrutacyjne do tematycznych sieci znajdują się na stronie projektu pod hasłem „Tematyczne sieci współpracy i wymiany doświadczeń - rekrutacja”, w przypadku wątpliwości prosimy o komunikację z Zespołem Projektu, lista osób dostępna na stronie internetowej projektu pod hasłem Kontakt.

Rekrutacja

Szanowni Państwo,

w dniu 6 września 2024 roku rozpoczął się nabór na uczestnictwo w 5 tematycznych sieciach współpracy i wymiany doświadczeń (samokształcenia).

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w jednej z 5 sieci tematycznych na poziomie krajowym, obejmujących zagadnienia z następujących obszarów Zintegrowanej Strategii Umiejętności:

  1. Umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  2. Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry zarządzające, kadry uczące.
  3. Rozwijanie umiejętności poza edukacją formalną.
  4. Rozwijanie i wykorzystanie umiejętności w miejscu pracy oraz współpraca pracodawców z edukacją formalną i pozaformalną.
  5. Doradztwo zawodowe, planowanie uczenia się przez całe życie i potwierdzanie umiejętności.

Celem funkcjonowania sieci tematycznych, jest upowszechnianie regionalnych rozwiązań merytorycznych oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk we wspomnianych powyżej obszarach.

Grupę docelową procesu rekrutacji do uczestnictwa w sieciach tematycznych stanowi szerokie grono przedstawicieli związanych ze środowiskiem edukacji i rynku pracy, którzy zajmują się upowszechnianiem idei potrzeby całożyciowego uczenia się, a w szczególności:

  • przedstawiciele i przedstawicielki Wojewódzkich Zespołów Koordynacji i innych instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej oraz rynku pracy funkcjonujących na poziomie regionalnym;
  • przedstawiciele i przedstawicielki instytucji zajmujących się wdrażaniem ZSU 2030 na poziomie krajowym i regionalnym (np. ministerstwa, urzędy marszałkowskie, w tym Instytucje Zarządzające RP, urzędy pracy, uczelnie);
  • przedstawiciele i przedstawicielki instytucji z otoczenia organizacyjnego ministerstw (np. PARP, CPPC, ORE, IBE, NAWA);
  • przedstawiciele i przedstawicielki organizacji reprezentatywnych (pracodawców i związków zawodowych), organizacji pozarządowych.

Planowana liczba uczestników w ramach jednej sieci to około 32 osoby, łącznie 160 osób.

Rekrutacja prowadzona jest przez pracowników zespołu projektu „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie” z ramienia lidera projektu, w pośrednictwie z przedstawicielami Ostatecznych Odbiorców Wsparcia Projektów wojewódzkich realizowanych w obszarze inwestycji A.3.1.1. Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”.

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami rekrutacyjnymi dostępnymi poniżej.

Kontakt w sprawie rekrutacji:

Katarzyna Bałkowiec: katarzyna.balkowiec@frse.org.pl; tel.: 572 675 507

lub

Karolina Szczuka: karolina.szczuka@frse.org.pl; tel.: 572 675 479

DOKUMENTY