Pierwszy kwartał prac sieci skupił się głównie na rozpoznaniu potrzeb merytorycznych uczestników danej sieci, w tym także poznaniu dotychczasowych doświadczeń uczestników w odniesieniu do zakresu tematycznego sieci.
W ramach krótkiego przypomnienia, funkcjonowanie sieci dedykowane jest przedstawicielom instytucji edukacji i rynku pracy, interesariuszom oraz członkom WZK i innym instytucjom regionalnym. Sieci tematyczne zrzeszają uczestników z różnych regionów Polski. Na obecną chwilę łącznie w sieciach uczestniczą 143 osoby.
Każda z sieci podlega moderowaniu i koordynacji oraz monitorowaniu i ewaluacji, przez odrębny trójosobowy zespół Ekspertów.
Celem funkcjonowania sieci tematycznych, jest upowszechnianie regionalnych rozwiązań merytorycznych oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Sieci tematyczne swoim zakresem obejmują 8 obszarów odziaływania Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU) - ZSU | Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030 (mein.gov.pl)
ZSU 2030 jako polityka publiczna wskazuje kierunki interwencji i określa podmioty zaangażowane w ich realizację. Zapisy ZSU 2030 umożliwiają kontynuowanie i rozwijanie podjętych już działań i projektów oraz podejmowanie nowych inicjatyw wpisujących się w Tematy i Kierunki działań określone w dokumencie, których celem jest poprawa rozwoju umiejętności Polaków zgodnych z koncepcją całożyciowego uczenia się jako nieodłącznego elementu życia każdego człowieka (LLL – Life Long Learning). Tematyczne sieci współpracy są jedną z takowych inicjatyw a wymiana międzyregionalna, która jest głównym celem funkcjonowania sieci, może realnie przyczynić się do upowszechnienia dobrych praktyk w zakresie koncepcji całożyciowego uczenia się.
Głównym narzędziem do funkcjonowania sieci jest platforma MS Teams, gdzie utworzonych zostało pięć odrębnych kanałów tematycznych – zgodnie z obszarami oddziaływania ZSU, do którego przynależą zrekrutowani Uczestnicy, zespół Ekspertów, a także pracownicy projektu, którzy pełnią rolę opiekunów sieci.
Z obserwacji ekspertów oraz pracowników Zespołu projektowego wynika, iż uczestnicy wykazują duże zaangażowanie w działaniach sieci, dlatego też z czasem, przy stałej aktywności uczestników sieci z pewnością cel funkcjonowania sieci będzie mógł zostać zrealizowany i wpłynie na dobre zmiany w szeroko rozumianej edukacji Polaków.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom sieci za ich wkład merytoryczny i czasowy włożony w działanie sieci, a tym samym współudział w realizacji jednego z kluczowych zadań w projekcie.
Szczegółowy opis pierwszych trzech miesięcy pracy sieci znajduje się w podlinkowanym dokumencie. Zachęcamy do zapoznania się z tym krótkim sprawozdaniem.
Poniżej zdjęcia z kilku spotkań stacjonarnych sieci, które miały miejsce w dniach 25-29 listopada 2024 roku.


Jednocześnie przypominamy, iż:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zaprasza Wszystkich zainteresowanych do udziału w tematycznych sieciach współpracy i wymiany doświadczeń.
Rekrutacja jest otwarta.
Do uczestnictwa zapraszamy zwłaszcza:
- przedstawicieli i przedstawicielki Wojewódzkich Zespołów Koordynacji i innych instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej oraz rynku pracy funkcjonujących na poziomie regionalnym;
- przedstawicieli i przedstawicielki instytucji zajmujących się wdrażaniem ZSU 2030 na poziomie krajowym i regionalnym (np. ministerstwa, urzędy marszałkowskie, w tym Instytucje Zarządzające RP, urzędy pracy, uczelnie);
- przedstawicieli i przedstawicielki instytucji z otoczenia organizacyjnego ministerstw (np. PARP, CPPC, ORE, IBE, NAWA);
- przedstawicieli i przedstawicielki organizacji reprezentatywnych (pracodawców i związków zawodowych), organizacji pozarządowych.
Nie mniej jednak zachęcamy Wszystkich, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem lub odwrotnie zainteresowani są poszerzeniem swoich dotychczasowych zasobów edukacyjnych w zakresie wyżej wymienionych sieci tematycznych.
Dokumenty rekrutacyjne do tematycznych sieci znajdują się na stronie projektu pod hasłem „Tematyczne sieci współpracy i wymiany doświadczeń - rekrutacja”, w przypadku wątpliwości prosimy o komunikację z Zespołem Projektu, lista osób dostępna na stronie internetowej projektu pod hasłem Kontakt.